Film přibližuje divákům osudy bojovníků proti frankistickému fašismu prostřednictvím milostného příběhu mladé učitelky Juany, která v padesátých letech přijede do chudé horské obce na severu země, aby vyhledala milovaného muže, příslušníka gerily. (Filmový přehled)

mac000

Film uveden v soutěži celovečerních filmů na MFF v Karlových Varech 1978, roku 1979 potom v čs. filmové distribuci. ()

Morloth

Na to, že jsem nerozuměl ani slovo, sledoval jsem snímek ve španělském znění bez titulků, se na film dívalo velmi dobře. Práce s kamerou, herecké výkony i velmi úsporná, ale precizní režie přispívají k silné atmosféře. Vše podtrhuje hudební doprovod čerpající ze španělských tradic. ()

• „Chtěl jsem vytvořit dílo na paměť neznámých mužů a žen, kteří zestárli a zemřeli, aniž poznali jiný úděl než boj, strádání a pronásledování, kteří opustili své milované a blízké a bojovali za ideál osvobození, věříce, že čas jim dá za pravdu a přinese vítězství nad Frankovými fašisty. Pár dnů z minulosti však není jen filmem o zoufalém a statečném odboji, ale filmem o celé jedné generaci,“ řekl režisér Mario Camus. (Filmový přehled)