Romeo e Giulietta

Romantický / Dráma / Krátkometrážny
Taliansko, 1912, 34 min

Scenár:

William Shakespeare (divadelná hra)

dwi

Nesmrtelná Shakespearova klasika byla hlavně v němém období vděčným filmovým tématem, neboť se mezi publikem těšila veliké oblibě a stejně jako jiná, časem prověřená literární díla zadaptovaná do filmové řeči, odpoutávala kinematografii od jarmareční zábavy a prostomyslnosti. Ugo Falena, ve spolupráci se scénáristou Augustem Geninim, se však nedrží věrně předlohy a někdy si dokonce svévolně zahrává s fakty (např. nejen že Romeo nezabije Tybalda, ale je to on, kdo se má provdat za samotnou Julii (!)...). Francesca Bertini jako Julie zrovna nepředstavuje oslnivou nežnost a dětskost čtrnáctileté hrdinky, naopak působí robustně a teatrálními výkony roli dosti škodí. Teatrálnost gest a mimiky se objevuje vlastně ve všech jednotlivých partech, obzvláště pak v závěrečném (v tomto případě tragicky-usměvném) rozuzlení. Dojemnost a tragika původní látky tak bohužel mizí a zůstává jen okatá patetičnost podpořená libou hudbou. ()

Deleatur odpad!

Můj první "odpad!". Nenapadá mě vůbec nic, za co bych téhle ručně kolorované němé verzi měl dát i jednu jedinou *. Kolorováno to bylo navíc jen částečně a jen pár odstíny - o to více vynikly sytě růžové ženichovy šatičky. Výprava většinu času křiklavě divadelní. Režisér se ani nenamáhal natočit něco jiného než divadlo a herci mu k tomu samozřejmě teatrálně přehrávali až to působilo jako fraška, nikoli tragédie. Třeba Romeo vypadal, že za Julií běhá jen proto, aby jí ukradl polibek, načež pelášil pryč, kdyby ji napadlo chytit ho do chomoutu. A v nejvypjatějších momentech působil jen jako přerostlé děcko, kterému sebrali hračku, nikoli životní lásku a smysl života. Nejen on (Gustavo Serrena) byl taky nevhodně obsazen - s Ferrucciem Garavagliem (Tybalt) měli asi 3x tolik, než kolik měli mít. Bertiniová (Julie) nevypadala tak staře, ale matrónovitě zase svou robustností. Nakonec bylo pitomé i zkrácení - jistěže by se jim všechno do 36,5 minuty nevešlo, ale přišli o přesah tragédie a zůstala z toho jen dvojnásobná sebevražda, protože Julii otec vybral někoho jiného (Tybalta!), než chtěla. // 1% ()