Katedrála

Animovaný / Dráma / Krátkometrážny / Sci-Fi
Poľsko, 2002, 7 min

Bádateľ navštívi niečo, čo sa zdá byť ako ruina gotickej katedrály. Objavujú sa tu podivné sochy, tajomné myšlienky a hlasy ho prenasledujú a on podvedome kráča na koniec. Zrazu vychádza slnko a on sa nachádza na konci útesu. Pútnik objaví niečo zvláštne. Je to podstata náboženstiev alebo je to niečo hlbšie a tajomnejšie? (genetique)

Hal_Moore

Tak tohle mě dostalo. Beznaděj, všudypřítomná prázdnota a deprese, smrt. Skvělá animace a ještě lepší hudba, gradující do monstrózního, graficky úchvatného finále. Baginski po Katedrále natočil ještě Fallen Art, ale měl by zůstat u točení filmů, jako je Katedrála. Definitivně jeden z mých nejoblíbenějších animovaných kraťasů. ()

d-fens

len tak ma napadlo.... nie je katedrála v tomto filme metaforou "Cirkvi" (je jedno akej, proste spoločenstva veriacich)... každý gotický stĺp je jeden človek, ktorý "uviazol" v jej osídlach, nakoniec to čaká aj hlavného hrdinu, ktorý touto katedrálou prejde.... iba čisto z voleja, ponúkajú sa mi dve možnosti ... 1. že cirkev zotročuje ľudí a robí z nich chladné kusy kameňa na síce krásnej, ale priam neľudskej "katedrále".... 2. že členstvo v spoločenstve veriacich možno potláča individualitu človeka, ale zase sa človek stáva nástrojom na vytvorenie niečoho monumentálneho, krásneho a vznešeného, prevyšujúceho všetky marazmy sveta......dôležitým prvkom je tam aj svetlo, ktoré vnáša do celej katedrály život, a svetlo ako vieme je symbolom božského osvietenia.... a ešte ma napadol (asi trošku od veci) citát Ingmara Bergmana: "Chci být řemeslníkem při stavbě katedrály" (r.i.p. Ingmar) .... p.s. videl som to iba cez youtube.... na precítenie tohto "kraťasu" by to asi naozaj chcelo veľké plátno! ()

Kobitch

Podívejte, takový film se dnes už velmi špatně hodnotí. Nezapomeňte, že už má skoro 20 let. Ano, tehdy mohl působit velmi pompézně a velkolepě, ale měřeno dnešní optikou mi film přišel spíše jako technologické demo, nebo intro k novému dílu Heroes of Might & Magic. Zkrátka — hezky to vypadá, hraje k tomu podmanivá hudba, ale obsah je tak prázdný, jako balíček čerstvě otevřených brambůrek Lays. Za atmosféru dávám body navrch, ale jinak mě film nezaujal. Velmi by mě zajímalo, zda průchod katedrálou imituje průchod Společenstva doly v Morii, protože scény vypadají dost podobně a film vznikl nedlouho po Pánovi prstenů. Vtipné je, že co před 20 lety bojovalo v hlavní soutěži Oscara, dnes najdeme v jakékoliv průměrné hře v mnohem lepší lepší podobě. Holt, pokrok nezastavíš. [Oscary 2002] ()

gudaulin

Nádherně atmosférická záležitost přesně snoubící hudební složku pracující s chórem s promakaným vizuálem jiného světa, kde každá sekunda snímku je nabitá očekáváním, tajemnem a osudovou volbou. Je to vlastně krátkometrážní fantasy s mysteriózním obsahem. Film, který sice ohromuje obrazem, ale dějově pouze naznačuje, umožňuje víc alternativních vysvětlení viděného. Celkový dojem: 90 %. ()

Akyno

Celkom príjemný kraťas s na svoju dobu kvalitnou animáciou a impozatnou hudbou. Vždy ma dokáže zaujať temná postapokaliptická neogotika. Ako veľmi je však originálne alebo pôsobivé posolstvo je otázne. Nepovažujem ho za to najoriginálnejšie ani najemotívnejšie, aké som doposiaľ videl, preto sa prikláňam k zlatej strednej ceste. ()

• Predlohou filmu bola krátka poviedka „Katedrála“ od Jaceka Dukaja. V českom preklade vyšla v časopise Ikarie (11/2002). (Trip)