Člen kavalerie Georges Dormond (Jacques Brel) zneužije své funkce jezdeckého instruktora a svede komtesu Germaine de Boismenil (Françoise Prévost). Ta se na oplátku prostřednictvím svého známého důstojníka postará o jeho propuštění z armády. Poté, co komtesa ovdoví, Dormond se vrací do jejího zámku, aby si nyní vychutnal svou pomstu a vyvolal veřejný skandál, který by zničil nejen ji, ale i její blízké. (vesper001)

vesper001

Světem se potuluje asi jen jeden mizerný RIP, a když jsem ho konečně vysomrovala na jednom francouzském fóru, zjistila jsem, že i jediná kopie je pro naši planetu celkem dost. Někdo si tam povzdechl, že pro toho, kdo nemá inklinaci k vizuálnímu sadomasochismu, budou sympatickými postavami akorát koně – a měl pravdu. Mám sice Jacquesa Brela moc ráda, ale rajtky, knír & bič neprospívají žádné figuře. Příběh se odehrává na zámku, jehož osazenstvo – koně nevyjímaje – nemá v hlavách nic jiného než sex. (- následuje spoiler -) Přijíždí Dormond. Sbalí služebnou. Hraběnka chce sbalit Dormonda. Dormond nechce. Hraběnka sbalí služebnou. Její dcera chce sbalit Dormonda. Dormond ale o hru „znala panna pána“ nestojí. Dcera nesbalí služebnou. Sbalí někoho jiného. Dormond sbalí koně a --- slintalové nechť polknou, jsou to 70. léta, a nejšokantnější scénou je plemenění plnokrevníků (kůň s klisnou, btw). No a jak to dopadne? Někdo umře, někdo ne, a zbytek, jestli taky neumřel, za devatero horami a devatero řekami vesele souloží dodnes. Nebýt ten film 30 let starý, při záběru na stádo ovcí bych se vážně obávala dalšího dílu. ()