Elegance molekuly

(divadelný záznam)
  • Česko Elegance molekuly

Z chemické laboratoře do lékárny na nejbližším rohu je to často jen pár stovek metrů. Ale molekula léku na téhle cestě projde procesem za stovky milionů dolarů, na kterém se podílejí často tisíce lidí. Tedy ta molekula, která má štěstí a dojde do cíle. Tři takové látky a jejich tři „otce“, z nichž jedním byl i geniální český chemik, profesor Antonín Holý, sleduje divadelní hra Elegance molekuly. Zkoumá vznik a velice dramatický průmyslový vývoj látek z českých chemických laboratoří, které dnes léčí AIDS u více než osmdesáti procent pacientů na celém světě. Otto Wichterle měl svoji slavnou historku o tom, jak na stavebnici Merkur sestrojil přístroj na odstředění prvních kontaktních čoček. Hra Petra Zelenky hledá takový „Merkur“ v životě chemika Antonína Holého. Příběh o silné vizi, předvídavosti, štěstí a odměně, která přišla příliš pozdě. (Aerofilms)

Kouda

Hra Elegance molekuly nabídla nejen příjemný večer, ale i překvapivě osvěžující zážitek pro české divadelní prostředí, i přesto že se českému divadlu spíše vyhýbám. Celkově prostředí publika tomu dodalo ještě lepší atmosféru, když se po většinu trvání hry směje celý sál. Námět a téma velmi zajímavý, je dobře, že se tvůrci nesoustředili pouze na linku s chemií ale dali do toho i dobový humor a ukázky toho, že vědecká činnost nemusí být tak jednoduchá, jak se zdá. Co se týče první části, tak ta byla přímo bombová, spousta skvělého humoru a scén, hlavně Maximová, ta pobavila nejvíc. Po přestávce však druhá část ztratila něco ze svého původního tempa a kouzla. I když jsem stále měl zábavu, už to nebylo úplně ono. Bylo to způsobeno rozplýváním se do příliš mnoha podrobností a příliš rychlým přechodem mezi scénami. Zároveň i konec mi přišel tak trochu "na rychlo" udělaný a zvláštně uzavřený. Celkově to ale bylo příjemné strávení večera a je super zase vidět nějakou lepší divadelní hru i v roce 2024. K obsazení není třeba co dodávat, všichni byli skvělí, hlavně Kubařová, ta se za mě vyšvihla nejvíc. 8/10 ()

Vyjola

Jsem nadšená..už jen tím, že nemusím do divadla a přesto v něm jsem. Představení mne úplně pohltila a jelikož jsem z farmacie, bylo mi téma blízké. Přesto jsem se dozvěděla nové skutečnosti a tak nějak člověk vidí jak to v této branži chodí..díky bohu za nadšence, protože jinak jako všude vládnou peníze.. Díky Branické divadlo! ()

Luluk

Viděno v kině v Blansku v rámci přímého přenosu. Skoro jako divadlo. Dobrý, silný a poučné v tématu, který moc neznám. ()