Cristóbal Balenciaga predstavuje svoju prvú kolekciu haute couture. V Madride a San Sebastiane zanecháva svoju úspešnú kariéru a španielske klientky z vyššej, aristokratickej triedy. Návrhy, ktoré boli moderné v Španielsku, však nenadchýnajú sofistikované módne impérium v Paríži, kde trendy určujú návrhári ako Chanel, Dior a Givenchy. Balenciaga, ktorého vo všetkých aspektoch života riadi jeho posadnutosť mať nad všetkým kontrolu, si vytvorí vlastný štýl a stane sa jedným z najdôležitejších návrhárov všetkých čias. (Disney+)

Mahalik

Velkolepý španělský seriál, který, bohužel, zapadl v přemíře obsahu VOD. Balenciaga je ohromující dílo. Nemá tvar telenovely, naopak vykresluje Cristóbala jako návrháře plného pochybností, muže zvídavého, ale i otrocky připoutaného ke svému slavnému jménu, které nikdy a nikomu nepřenechá. Seriál s až vražednou přesností zobrazuje dění v Haute Couture, která zanikla s příchodem prêt-à-porter, a zároveň vztahy mezi osobnostmi té doby (Chanel, Dior, Givenchy a Saint Laurent). Dává tak nahlédnout pod pokličku světu, který většina současníků chápe jako marnost. Vyloženě skvělým důkazem, co znamenala vysoká krejčovina pro Cristóbala, je díl, kde se upíše Air France, aby navrhl stejnokroj letuškám. Oproti podobně zaměřeným seriálům, má Balenciaga tu výhodu, že se nehoní za bulvarizací, ale jde přímo do hlavy postavě. Proč a jak přemýšlí nad svou tvorbou? Pro mě osobně úžasný zážitek, který si mě získával s každým dílem víc a víc. Do jisté míry za to může i fakt, že tempo vyprávění, výprava a především vizuálně uhrančivá kamera, dává vzpomenout na staré zlaté časy kinematografie. Až někde uvidím jméno Balenciaga, už navždy bude mít obličej Alberta San Juana. Tleskám! ()

planetta

Milujem životopisné seriály a filmy, tento seriál patrí medzi tie najlepšie natočené. Skvelá kamera, výborná hudba, vynikajúco zahraté. Skvelé to je celé. ()