Tapping Black Boots

• Švédsko Tapping Black Boots
Krátkometrážny / Animovaný
Slovensko / Švédsko, 2023, 11 min

Švédsky hudobník Christian Wellbo a japonská animátorka Kaoru Furuko sa vydali na nevšednú etnografickú cestu naprieč Slovenskom. Výstupom ich spoločnej expedície sa stal audiovizuálny denník, ktorý divákom ponúka nekonvenčný pohľad na slovenské tradičné umenie. (MFFK Febiofest)

Fryštok

Naprostá GODLIKE záležitost!!! ________ Japonská kreslířka a animátorka Kaoru Furuko společně se švédským zvukovým mágem Christianem Wellbo pro tento film spojili své síly, aby všem ukázali slovenský folklór tak, jak ho ještě nikdo dosud nepoznal.... a povedlo se jim to zcela znamenitě! _______ Film vznikl skrze propojení vlastních osobností autorů s naskládanými pocity, zážitky a s celkovou atmosférou Slovenska, kterou již zmínění autoři nasávali po dobu osmi let. _____ O filmu se dá uvažovat jako o určité meta-koláži, jelikož v něm nejde jen o spojení hudby a vizuálu, ale i v rámci vizuálních vjemů se kombinují různé druhy obsahu – např. kreslená animace, loutková animace či reálné "dokumentární" záběry s lidmi v krojích. Zároveň se kombinuje také japonsko-švédský pohled na Slovensko, což nám tvoří trojnásobnou kombinaci národních kultur. Kombinace kombinací?! Skvělý nápad! _______ Velmi mě také bavilo sledovat přechody mezi jednotlivými formami vizuálu, jak ladně a elegantně bylo vše synchronizováno s hudbou, přičemž ani jeden přechod nepůsobil rušivě, vše bylo naprosto přirozené a plynulé. Žádné zoufalé snahy o agresivní napasování hudby do střihů se ve filmu neobjevily (máš smůlu Edgare).  _______ A ta hudba! Vztah hudby s animací funguje podobně jako pečlivě choreograficky naplánovaný folklórní tanec. Christian Wellbo má evidentně silně vyvinutý cit pro remixování a mixáž zvuku. Bez zvolené hudby by film nefungoval. I během sledování jsem chvílemi nevěděl, jestli se mám spíše soustředit na hudbu, nebo na vizuály, nebo na uvažování o tom, co vidím/slyším, ale nakonec jsem se prostě jen nechal unášet na obří vlně všudypřítomné tvůrčí hravosti. __ (není taky divu, že tuto hudbu zvolila produkce festivalu do úvodního showrealu, který byl promítán před každým blokem filmů, protože se jistě jednalo o jednu z nejpovedenějších skladeb ze všech filmů festivalu) ___________  Extrémně dynamický film, který nenechá diváka ani na vteřinu v klidu, což je samozřejmě účel, protože vaše mysl bude po celých 11 minut tancovat.  ______  Je to záležitost pouze pro opravdové filmové gurmány, kteří od filmu nevyžadují, aby obsahoval nekonečné dialogy, nebo jakkoliv ohromné herecké výkony. Zároveň je to ale bohužel i hluboko zapadlý klenot v rámci celého festivalu, poněvadž žádnou z festivalových soutěží nevyhrál. Cizinci propagují naše tradice a žádná porota to nijak neocenila. Zklamání a škoda… co se dá dělat. ___________ Děkuji za úžasný zážitek, o kterém se mi ani nesnilo! Budoucí opakované zhlédnutí a poslechnutí je pro mě nutností. Už se nemůžu dočkat! [BRNO16 – 2023] ()