NinadeL

Rané zvukové drama s Gustlem Fröhlichem a Gustafem Gründgensem a s debutantkou ve zvukovém filmu, Jarmilou Novotnou. Ač je její role rozsahem nevelká, je rozhodně nezapomenutelná. Celý příběh je pak velice zajímavým výletem za kulisy, který ve svém závěru nabízí dramatické vyvrcholení par excellence. ()

Rattlehead

Divadlo plánuje nasadit do repertoáru Offenbachovy "Hoffmanovy povídky". Hlavní roli má zpívat dosud málo známá zpěvačka. Důvod je prostý - tato pohledná dívka se líbí mocnému pánovi (Gründgens), který je štědrým mecenášem divadla. Avšak ona se zamiluje do jeho tajemníka (Fröhlich)... Přímo při slavnostní premiéře vypukne požár. Zajímavostí je, že Offenbach svoji slavnou operu ani nestihl plně dokončit. Při provedení ve Vídni skutečně vypukl požár, který si vzal i několik lidských životů, a z divadelních předsudků se vyvinula pověra, že Hoffmanovy povídky jsou prokleté. Celé čtvrtstoletí se je nikdo neodvážil uvést... Naštěstí nakonec zvítězil zdravý rozum a opera si razila vítěznou cestu světem. ()

• Jarmila Novotná ve své knize Byla jsem šťastná vzpomíná: "Tehdy jsem také hrála v mém prvním německém filmu Požár v opeře. Měla jsem tu jenom jednu scénu, kde jsem zpívala árii Olympie z Hoffmanových povídek. Ale jednu z hlavních rolí - Mefistofela hrál Gustaf Gründgens a já jsem myslela, že to v takové společnosti bude dobrý začátek." (NinadeL)