Farmář Nikolay (Sergey Chikhachyov) se už dávno se svou rodinou usadil na Marsu. Vede poklidný život a stará se o svou farmu s pomocí robotů, dokud šéf velké korporace nepřijede na Mars, aby se zbavil vesnice a spustil novou výrobní linku. (mokelembembe)

Rancidtekk

Tvorbu Youtuboveho kanalu Birchpunk asi netreba fanouskum zanru blize predstavovat. Jedna se o remeslne zdarila kratka videa na tema, jak by asi vypadal cyberpunk (nebo spis mnohen blizsi slavpunk) v ruske dire typu Vorkutsk nebo Magnitogorsk. Videa ziskala casem velmi pozitivni odezvu a letos se objevil plnotucny serial Cybervillage/Kiberderevnya. V zasade jde o rozvedeni jednotlivych youtubovych scenek na stopaz deseti pulhodinovych dilu. Pribeh sleduje osudy nesourode dvojice Kolji a Kosti, ktere osud po letech svedl na spolecnou cestu a postavil je do zcela absurdnich, neprijemnych situaci. Buddy zanr zde doplnuje body swap prvek, ktery divaka nastesti usetri sledovani obezniho oligarchy a nahradi ho zdarile Full CGI animovanym, roztomilym uklidovym robotem v jehoz tele temer vsemocny vladce korporace dostava ochutnat svoji vlastni medicinu a ma dostatek casu k prehodnoceni sveho dosavadniho zivota. Skoro se mi az nechce verit, ze se jedna o (byt zdarily) webovy serial. Uroven triku je skvela, nic nerusi ani pri opakovanem shlednuti. Mile potesi i schopnost autoru satiricky strilet do vlastni zeme, ktera notoricky kritiku neodpousti. Za me je male bezvyznamne plus za absenci politicke ideologie a fokus na zanrovou podivanou, ktera je ve svem smyslu jedinecna. Kde jinde totiz uvidite dodavku VAZ na raketovy pohon, intergalakticke vlaky nebo orbitalni panelove sidliste. Vskutku originalni pocin, ktery ma potencial stat se kultem. ()