Ostuda

Dráma / Hudobný
Poľsko, 2023, 6 h 21 min (Minutáž: 44–52 min)

Zofia Jastrzębska, Sebastian Łach, Magdalena Czerwińska, Kamil Piotrowski, Artur Dziurman, Magdalena Czerwiec, Wanda Ranii Kozłowska, Bożena Paczkowska (viac)

Sedmnáctiletá holka se chce k nelibosti přísných rodičů stát hiphoperkou a do toho řeší svoje romské kořeny i tlak ze strany kamarádů. (Netflix)

ClassyBitch

Nějak nevěřím, že na světě není dost Romů, aby Romy ve  filmu o Romech museli hrát gádžové. Představa, že by ve filmu o afroamerické komunitě hráli černochy opálení běloši, mě pobavila, to by vedlo k občanský válce. Strašně mě iritovalo to neustálé vysvětlování všech pojmů a zvyků, jako by divák byl imbecil neschopný věci pochopit bez definic.  Míchání tradic Olachů, Sinthů, Cikánů a degéšů... Roma nikdo z tvůrců nikdy neviděl tančit a neslyšel zpívat - úplně mě z toho chytaly křeče. Ty křeče mi znemožňovaly vnímat příběh, kterej i tak byl spíš jak z mokrých snů Okamury, než z reálu. Polští nebo čeští Romové nejsou rumunští nebo bulharští.  Tohle mohla být tak zajímavá podívaná, kdyby tam nebylo všechno úplně na ho-no. *Teď jsem se dočetla, že do hlavních rolí(vlastně především do rolí takzvaných akceptovatelných Romů, tedy takových, jaké jsme my gádžové ochotní tolerovat, to jest hlavní hrdinka, táta, máma a za gádžu provdaná sestra) neobsadili Romy, protože nikde na světě nenašli žádný, kteří by mluvili plynně anglicky. Takže na filmu, jehož stěžejní částí je rasismus, jsou nejrasističtější jeho tvůrci. Velká paráda. ()