Na miskách vah

• Rakúsko Taking Sides (viac)

Světově proslulý maďarský tvůrce, nositel Oscara za MEFISTA (1981), si jako předlohu pro svůj film realizovaný na Západě zvolil hru amerického autora Ronalda Harwooda. Je inspirována skutečným osudem německého dirigenta, který byl po válce obviněn z kolaborace. Hlavní postavy, jež se snaží vnutit jedna druhé své stanovisko, vytvořili Harvey Keitel a Stellan Skarsgard. (oficiálny text distribútora)

Juklitz

Dialog Skarsgård vs. Keitel, nejen. Téma zajímavé a osud dirigenta poutavý, stejně jako otázka, co je v případně vlastně dobro a co je zlo, kde jsou hranice pochopení a zájmu. Kdyby byl ´Na miskách vah´ televizní film od neznámého režiséra, dal bych hvězdičky minimálně 4. Nicméně - Szabó natočil taky Mefista, kde problematiku mnohem lépe zpracovává, resp. pouhopouze nepředhazuje, tohle je proti tomu opravdu demoverze. Třetí strana mince (hrana?) je skutečnost, že filmu bych dal hvězdičky klidně i dvě a film hodnotil velmi špatně, např. divný niterní rozpor kanceláře vyšetřovatele je opravdu špatně. Nejhorší film od Szabó, co jsem měl možnost vidět. ()

Jester_X

Szabó rozehrává konflikt čtyř postav na pozadí velkého dějinného dramatu. Každý z aktérů je zástupce jiného postoje k životu, jiné zkušenosti a do jisté míry i jiného národa, či jeho generace. Divák si v tomto konfliktu, kde pravda leží neznámo kde, připadá skutečně jako na miskách vah a nemůže se jednoznačně přiklonit k ani jedné z nich. Vidí nedostatek zkušeností na straně jedné, omezené vnímání na straně druhé a velmi palčivé morální dilema na straně třetí. Szabó ovšem tento konflikt zvládl perfektně ukočírovat. Film pěkně ubíhá, neupadá do planého lamentování a nevynáší žádné morální verdikty. Ty může vynášet ostatně divák sám, ale každý snad po zhlédnutí musí pochopit, že to není tak úplně možné. ()