Slike iz života udarnika

• USA Life of a Shock Force Worker (viac)

rivah

Film inspirován životem horníků na uhelném dole v Bosně. V prvých letech po osvobození (1947) byli oslavováni a považováni za národní hrdiny. Hlavní postava je horník, který navzdoty tomu, že byl oslavován jako úderník, příkladný socialistický dělník, dnes (1972) žije mimo jakoukoliv slávu....Režisér říká: "Vycházel jsem z pocitu Bosňáka, který viděl stachanovštinu jako nejmorálnější formu dělnické třídy, všeho, co socialismus a komunismus v té době znamenal. Dělníci vyšli z anonymity a tak, když jsem natáčel dokument, jsem objevoval skvělé Stachanovce, kteří reprezentovali výkvět dělnického hnutí v Jugoslávii, tak jako Sirotanović, Babajić, Kojić, Timotijević a Petek ze Slovinska. Ti se stali anonymní a zmizeli? Já jsem je našel. Alija Sirotanović žil ve své vesnici, daleko od Brezy, zcela zapomenutý a musím říct nešťastný".... Digitálně restaurovaná verze svého času zakázaného filmu byla promítnuta na Benátském festivalu roku 2023. Restaurace v rozlišení 4K byla provedena jako společný projekt Slovinské kinotéky, Chorvatské kinotéky, Filového centra Sarajevo a Rakouského filmového muzea, digitalizace byla provedena v Boloni.(90%) ()