Píše se rok 1987 a vítr změn brzy zavane i do komunistického Polska. Ela je mladá žena, hledající útočiště před šedí režimem posvěceného života mezi umělci alternativní scény, na pódiích klubů v roli zpěvačky postpunkové skupiny či na večírcích plných alkoholu… Režisérka Olga Chajdas ve svém druhém snímku s živelnou energií oživuje uměleckou scénu baltského Trojměstí a s pomocí charismatické herečky a spoluscenáristky Leny Góry představuje divákovi plastický portrét mnohovrstevnaté osobnosti – inspirativní umělkyně věčně zahalené v cigaretovém dýmu, ženy bojující se svými vnitřními běsy i křehké bytosti, toužící po matčině lásce. (MFF Karlovy Vary)

vyfuk

[KVIFF 2023] Polsko letos pouze jednou na KVIFF. Velká škoda. Tento film byl kupodivu svým stylem a pojetím nejvíce inspirativní pro moje osobní práce, ale podobně jako u mnoha, film postupně ztrácí dech. Do nějaká části se svatbou hezky vše klape, ale pak už film nemá takovou sílu. ()

Bush13

Sexuálně náruživá sourozenkyně a wariatka, jak říkají Poláci, nejmladší z devíti, která vykouří víc než Jiří Bartoška, John Constantine a Winston Churchill dohromady, v nesmírně zajímavé gdaňské punkové jízdě, která často jen naznačuje a občas ke konci lehce rozostří hrany skutečnosti a bláznovství, přesto udrží koherentní filmový celek. Nepochopil jsem, zdali má jít spíše o psychologické převyprávění, hudební film, či sociální drama, ale je mi to vlastně jedno. Byl to hustej zážitek se zajímavou pointou. ()

• Příběh byl inspirován matkou herečky Leny Góra. Lena se také podílela na scénáři. (Awaw)