Na sklonku života se francouzský spisovatel Marcel Proust sblíží se svojí hospodyní Céleste Albaret, která se stane jeho múzou. (Netflix)

Pohrobek

Céleste (Eva Mattes) je obyčejné děvče z venkova, též však člověk s velkým srdcem a bohatým citovým životem. Jako manželka Proustova šoféra Odilona Albareta (Norbert Wartha) přichází do domácnosti tohoto, astmatem trpícího, spisovatele. Proust (Jürgen Arndt) se již dávna vzdal svého dandystického života. Céleste se o smrtelně nemocného autora obětavě stará a nakonec mu pomáhá i s dokončením jeho monumentálního díla Hledání ztraceného času o 4000 stránkách... Podivuhodný film o podivuhodném vztahu líčí jedno z nejdůležitějších období Proustova života - od roku 1919 do spisovatelovy smrti 18. listopadu 1922. Percy Adlon a jeho první kinofilm, jenž svým stylem odkazuje nejspíše k Rohmerovi a zaujme hody empatie a jemnou prokreslenou atmosférou, jež jako by k nám byla zavanuta až odkudsi z hlubin 19. století. Nepochybuji o tom, že se mezi námi již dlouho nevyskytuje nikdo, kdo by nebyl dokonale obeznámen s Proustovým velerománem, avšak za pozornost bezpochyby stojí i, roku 1973 zveřejněné, vzpomínky Céleste Albaret na jejího monsieur Prousta. ()