Hudební návštěva v muzeu: Júlia Kozáková a Manuša

(koncert)
všetky plagáty
Hudobný
Česko, 2023, 52 min

Série koncertů z Hudebního muzea se rozrůstá o folklórní program – temperamentní čardáše i tklivé smutné romské písně zazní v interpretaci talentované zpěvačky Júlie Kozákové za doprovodu naprosté špičky romské hudební scény – houslisty Viliama Didiáše, cimbalisty Ľubomíra Gašpara, violisty Vojtecha “Bélu” Botoše a kontrabasisty Jána Riga. V romštině Manuša znamená „lidé“ – dle Júlie Kozákové, tváře kapely, nám zde „lidé“, předchůdci Romů, zanechali písně napsané životem a prověřené mnohými generacemi. „Lidé jsme my všichni bez ohledu na původ či barvu pleti. Žijeme spolu na jedné planetě a máme mnoho jinakostí a zvláštností, kterými se můžeme vzájemně obohacovat. A tak se stalo i mně, člověku bez romských kořenů, že mě na mé cestě obohacují romské tradiční písně. Okouzluje mě jejich hloubka, jednoduchost a nespoutanost. Učí mě, že smutek je stejně tak krásný a potřebný jako radost. Přeji si, abychom se nechali obohacovat dary ostatních a dělili se o ty své,“ říká Júlia Kozáková... Album Manuša, které tvoří základ pořadu, se v nedávno zveřejněném žebříčku hudebních alb World Music Charts Europe 2022 umístilo ze všech slovenských alb nejvýše. (Česká televize)