Mirek Kemel & kapela

Česko, 2023, 61 min

Réžia:

Pavel Jirásek

Miroslav Kemel

Vynikající textař a známý český karikaturista dokáže se svou kapelou uhranout publikum chytrou muzikou na pomezí folk-rocku a šansonu... Mirek Kemel je širokému kulturnímu publiku známý především jako vynikající karikaturista, který navázal v pojetí filozofické i politické kresby na Renčína či Jiránka. Už před pár lety ale zaujal i jako folkový písničkář, který kolem sebe soustředil vynikající doprovodné muzikanty. Kemel ve svých textech dokáže být sdělný a přesný, aniž by se uchyloval k textovým klišé či banalitám. Jeho poetika kráčí ve šlépějích vytříbeného českého básnictví i té nejlepší písňové textařiny, Kemel pracuje se srozumitelnými, ale zároveň poetickými metaforami, a dokáže vytvořit až uhrančivou atmosféru celku. Navíc těží z přirozeného, velmi příjemného vypravěčského hlasu – a i hudební stránka jeho písní je jakoby důvěrně známá, přehledná, nikoliv však banální. Jeho harmonie i melodie vždy obsahují překvapivé momenty. Na pódiu navíc těží z podpory vynikajících muzikantů, kteří – opřeni o základ jemnějšího folk-rocku – dokážou překračovat hranice žánrů. Co ale plyne z rozhovorů, kterými je koncert doplněn: to nejdůležitější na Kemelově kapele je lidská sounáležitost, to obyčejné, ale zároveň klíčové kamarádství, které překračuje hranici hudby. A snad právě proto dokáže být výsledný pódiový dojem tak přesvědčivý. Bez velkého humbuku vyrostl v posledních deseti letech z Kemela velký písničkář, který dokáže přinášet příběhy s téměř terapeutickým přesahem. Koncertní záznam v intimní atmosféře Café v kině ve Veselí nad Moravou přináší průřez toho nejlepšího z Kemelovy písňové tvorby. (Česká televize)

slunicko2

Karikaturista vynikající, písničkář dobrý. 1)  Miroslava Kemela jsem zaregistroval na počátku 90. let. Jeho převážně politické neobyčejně trefné vtipy si prohlížím dodnes. Jeden příklad za všechny: pokoj, rozeřvané dítě a matka, která říká svému muži: Tak Helmute, už mu to Československo kup, tolik peněz snad ještě máme._____ 2)  Kemel se bez potíží zařadil k velikánům naší karikatury - Jiránkovi, Renčínovi, Pálkovi či Kantorkovi. Mezi písničkáři ovšem takovou pozici podle mne nemá._____ 3)  Určitě není špatný. Zpívá docela pěkně, texty jsou také docela pěkné, hudba ať už jeho či jiných členů doprovodné skupiny je také docela pěkná a stejný pocit mám i z celkového aranžmá. Ovšem od docela pěkného ke geniálnímu je dost daleko._____ 4)  Slyším jakýsi vliv Vladimíra Merty, i když Kemelovy songy mají odlišnou instrumentaci. Truchlivě intelektuální Merta se zde vtělil do takové mainstreamově sdělné, kultivované, třeba připustit, podoby._____ 5)  Pro objektivitu musím dodat, že z písňové tvorby dnes 60letého (!) Miroslava Kemela znám pouze to, co jsem viděl v tomto pořadu. ()

Chudobka

Zajímavé texty, charismatický projev (i vzhled)  Mirka Kemela a výborná doprovodná kapela. Vyprávění muzikantů vhodně doplnilo příjemnou atmosféru koncertu. ()