Peabody

Detektivky D. L. Sayersové jsou podle mne báječné a dlouho jsem nechápal, proč, na rozdíl od Agathy Christie nebo AC Doylea nejsou zfilmované nebo upravené pro televizi. Až v sedmdesátých letech jich pět natočila BBC. Vražda potřebuje reklamu je jedna z nejlepších detektivek s lordem Petrem a byl jsem hodně zvědav, jak ji udělají. Z hlediska zápletky, padouchů a celého děje s je to udělané dobře, ne zcela průhledně a je to klasická briská detektivka, jak mám rád. Ovšem BBC to natočila velmi šetrně, pokud jde o rozpočet, dokonce bych řekl až ve stylu pražských televizních detektivek ze stejné doby. Poirot je roti tomu vysokorozpočtovka a ono je to znát, tady je minimum exteriérů, ač se děj odehrává v Londýně a jeho okolí včetně lesů, u tohoto seriálu se skoro nedostáváme z ateliéru. To byl asi pochopil. Redukce některých dějových linek je taky pochopitelná, je jasné, že kriketový zápas by byl asi moc drahý, ale proč - pro zjednodušení ? - u TV 4 dílného seriálu - ale vypadla i lordem Petrem navržená kampaň na cigarety, popisované jízdy automobilů s Dianou de MoOmerie jsou silně zredukovány (přitom v Poirotovi veteránská auta září). Největší problém je ale casting a - bohužel - u hlavní postavy. Ian Carmichael je herec docela slavný, aristokratické postavy jsou jednou z jeho specialit, hraje to tady trochu až moc s nadhledem nebo prvky parodie (třeba jeho vstup do reklamky a některé repliky). Problém je ale v naprosté fyzické nepodobnosti s lordem Petrem. V knize je lordu Petrovi když přichází do reklamní agentury, 35 let. Carmichaelovi bylo 53 a klidně může hrát lorda středního věku, je odpovídajícím způsobem zakulacený, rozhodně se nepohybuje s elegancí pardála, jak charakterizují lorda Petra jeho kolegové. Když skáče ze zahradní plastiky z výšky do mělkého bazénu, je každému jasné, že to Ian Carmichael nemůže udělat a kdyby skočil, nezůstane v bazénu žádná voda, protože Archimedovým zákonem vytlačí vše. V knize se do lorda Petra zjevně zamiluje nejen "lehčí" Diana de Momerie, ale i sestra zavražděného Pamela Dean a je předmětem obdivu ("byly by mu daly všechno") i u osazenstva Pym´s Publicity, v češtině Randallových reklam. To je u Iana Carmichaela velmi, velmi nepravděpodobné. Po 12 letech v dalších dílech je už díkybohu jiný a podstatně vhodnější herec, Edward Petherbridge, který skutečně vypadá jako Wimsey, i podle explicitního popisu jeho fyziognomie v knihách - Ian Carmichael má klasickou širokou tvář. Wimsey má mít úzkou, liščí čelist. Opravdu casting ve Vražda potřebuje reklamu nechápu - zejména když si to točili Britové sami. Když Svatého, což má být výrazný krásný elegán, hraje Val Kilmer, který má elegance asi jako sešlápnutá plechovka od Coca Coly, budiž, to je Hollywood. Ale BBC ??? Takže doporučuji jen velmi silným milovníkům lorda Petra, všem ostatním spíše se na tuto pětici vykašlat a podívejte se na Strong Poison, Have His Carcase a Gaudy Night. Jsou podle mne mnohem lepší. Jen tedy nechápu, co je na tom mysteriózní, je to klasická krimi. () (menej) (viac)

• Předlohou seriálu byla kniha „Murder Must Advertise“ od Dorothy Leigh Sayers. (Jezinka)