„Málo slušnejch lidí“

(TV film)
všetky plagáty
Komédia / Krátkometrážny
Československo, 1984, 25 min

Předlohou k natočení televizního filmu se stala povídka ruského spisovatele Grigorije Gorina „Příhoda v továrně č. 6“. Zavede nás do závodu, kde drsná slovní výměna může mít lepší vyhlídku na úspěch než slušné lidské jednání. Jak si s takovými vzájemnými mezilidskými vztahy poradí inženýr Mlíčko, zástupce vedoucího výroby? Je velmi jemné povahy, okolím používaný argot vůbec neovládá, a tak je jeho úloha mezi „obhroublíky“ nadmíru těžká. Dochází nakonec k přesvědčení, že neumí jednat s lidmi, že mu chybí jakákoliv autorita a touží být jako ostatní. Dostává spásný nápad, poprosí podnikového řidiče Farkaše, chlapa jako horu, jehož slovní rejstřík bohatě hýří peprnými výrazy, aby ho některá slova naučil. (mibara)

patrikus

Ondřej Havelka a Jan Hraběta v hlavních rolích naivní televizní povídky, která minimálně potěší milovníky "smoljakovského" humoru. V miniaturních rolích se ve filmu mihnul i Jan Kašpar a Geňa Rumlena z Divadla Járy Cimrmana. V šestadvacetiminutové televizní anekdotě se objevil i sám autor scénáře David Smoljak, který televizní prostředí opustil a stal se starostou a senátorem. Smoljakovu mistrovskou režii nečekejte, ale když omluvíte laciné televizní dekorace a prosté ateliérové aranžmá, dočkáte se úsměvné vzpomínky na otce a syna Smoljakovi a také na vtipného Hrabětu, kterému zdánlivě nevirtuózní postavy vždycky sedly. ()