Novoroční koncert České filharmonie 2023

Hudobný
Česko, 2023, 108 min

Réžia:

Tomáš Šimerda

Novoroční oslavy s Českou filharmonií nás letos uprostřed zimy zavedou do slunného Španělska a vedle jiskřivých tanečních rytmů nabídnou také ikonické dílo pro kytaru a orchestr – Rodrigův "Aranjuezský koncert". „V chladném počasí přelomu roku se hudební cesta do Španělska bude hodit,“ upozorňuje španělský dirigent Juanjo Mena. „Na této cestě se k nám připojí dva mimořádní sólisté: přivítáme světového vyslance španělské kytary Pabla Sáinze-Villegase a všestrannou mezzosopranistku Claru Mouriz.“ O Rodrigově "Aranjuezském koncertu" platí nejen to, že je zřejmě nejznámějším dílem pro kytaru a orchestr, ale především je to jedno z nejoriginálnějších mistrovských děl dvacátého století, zvláště díky úchvatné prostřední pomalé části s úvodní melodií v anglickém rohu, kterou vzápětí slyšíme i v podání kytary. Skladateli byly inspirací královské zahrady paláce ve městě Aranjuez nedaleko Madridu, dílo dokonale reflektuje přírodní vjemy – sám skladatel popsal, že skladba zachycuje „vůni magnolií, zpěv ptáků a zurčení fontán.“ Mezzosopranistka Clara Mouriz dodá punc autenticity provedení hudby z baletu Třírohý klobouk Manuela de Fally, vyznačující se důmyslnou instrumentací a nezaměnitelně španělskými tanečními rytmy. Ve volnějším tempu se ponese výběr z honosných "Canciones Negras" Xaviera Montsalvatge. „Namísto novoročního ohňostroje se vás pokusíme oslnit jiskřivou energií Turinových Fantastických tanců. Těšíme se na oslavu Nového roku v Rudolfinu s vámi a se skvělou Českou filharmonií,“ dodává Juanjo Mena. (Česká televize)