Spy kjóšicu

• Japonsko スパイ教室 (viac)
Japonsko, 2023, 9 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Takemači (kniha)

Kamera:

Fumito Nanba

Tomori Kusunoki, Miku Itó, Júičiró Umehara, Sora Amamija, Aoi Júki, Ajane Sakura, Nao Tójama, Sumire Uesaka, Kaori Nakamura, Ikuto Kanemasa, Kóhei Janagi (viac)

Poté, co svět zažil nejhorší válku ve své historii a lidstvo poznalo její opravdové hrůzy, se vůdci světových velmocí rozhodli pro jiný postup, jak prosazovat některé své zájmy a zajistit bezpečí svých obyvatel. Začal zlatý věk špiónů. Mnoho mladých lidí bylo posláno do výcviku na nejrůznější špiónské školy a akademie, kde se učili všemu, co budou pro své nebezpečné úkoly potřebovat. Nejcennější komoditou se staly informace, válka se z bitevních polí přesunula do stínů.
V jedné takovéto zemi přichází vysoce postavený vládní činitel za jedním z nejlepších špiónů v historii a zadává mu na první pohled nesplnitelný úkol a něco přes měsíc na přípravu a výcvik vybraných agentů. Tento špičkový špión, který si říká Klaus, si pro splnění mise navíc vybírá velmi zvláštní skupinku čerstvých absolventek z několika špiónských škol v zemi. Nejde o elitní studentky, ale naopak o partu dívek, které měly obrovské problémy školou vůbec projít. Aby toho nebylo málo, tak se rychle ukazuje, že Klaus nemá vůbec vlohy pro učení, nedokáže totiž nic pořádně vysvětlit. Je vůbec reálné v takovéto situaci v misi uspět? Dokáží dívky vůbec přežít? Naštěstí Klaus brzy přichází s velmi svérázným nápadem, jak dívky začít postupně rozvíjet a připravovat… (Jeoffrey)

Recenzie používateľa DaweForeman k tomuto seriálu (2)

Season 1 (2023) (S01)

Anime o špiónech ve fiktivním zasazení, které by technologicky zapadalo do období studené války. Jeden z master špiónů má za úkol vycvičit jednotku nových špiónů v podobě mladých holčin, které byly problematickými zvláštními případy na svých jednotlivých školách. Během krátkého časového úseku je musí vycvičit pro jeho následující naprosto nemožnou misi s velmi nízkou šancí na přežití. Hlavní špión je navíc až příliš velký génius, který není schopen řádně předat jakékoliv instrukce a tak to skupina holčin nebudeme mít s ním lehké. Obecně tohle anime nemá špatné téma, ale ono zpracování už je horší. Zaprvé hlavní mise je v počátečních dílech, kdyby člověk očekával, že nejdřív se nějak divák seznámí s postavami a jejich tréninkem a hlavní mise pak bude třešínkou na dortu. Autoři však zvolili opačný postup, kdy udělali menší úvod, pak hodili hlavní misi a pak teprve začali seznamovat s jednotlivými postavami, kdy se to mísilo ještě s postranními misemi a dalšími dobrodružstvími. Kdyby se anime neslo v duchu té části o ochraně jedné postavy před zabijákem v tom sídle, tak by to mělo trochu lepší kvalitu, než tohle ambientní cosi. Hlavní nedostatek je to, že je to příliš poklidné, kdy tomu chybí drama, což je u tohohle typu příběhu celkem zásadní. Po animační stránce je to pěkné a po hudební je to celkem slušné. ()

Season 2 (2023) (S02)

Tak máme za sebou druhou sérii, kdy se to tak nějak trochu nese v tom duchu toho prvního, kdy nás trochu více seznamuje zase s dalšími hrdinkami, které neměly prostor v první sérii, ale tentokrát to konečně začíná být trochu více zaměřené už i na tu špionážní část, takže je to o něco zajímavější. Důležité je to slovo "o něco", protože pořád mi to připadá takové mdlé, kdy člověk není z jednotlivých situací překvapen a má to trochu chaotický souběh událostí, kdy se to často vrací k některým událostem, aby to dalo divákovi další střípek z toho co se stalo - trochu mi to připadalo, že autor si postupem času uvědomil, že by tam mohl něco doplnit, ale místo, aby danou pasáž trochu přepracoval, tak to hodil nakonec formou retrospekce. Možná je to jen dlouhé intro v podobě 24 dílů a teprve asi v třetí sérii se bude řešit něco důležitějšího a zajímavějšího. Na konci nevím proč jsem si vzpomněl na anime "Akuma no Riddle", které mělo taky špionážní téma plné holčin s trochu jiným zaměřením a připadalo mi více zajímavější. Animace i hudba se drží svého. ()