Zákon gangu

(festivalový názov)
  • Švédsko Bullets

Talentovaný a slušně vychovaný dvanáctiletý Abdel žije se svou matkou na neutěšeném předměstí pro sociálně slabé. Když jeho nejlepší kamarád začne prodávat drogy pro místní gang, Abdi se ve snaze pomoci mu z nesnází nechá zatáhnout do kriminálních aktivit. Tím riskuje, že změní běh svého života a nechá se strhnout na cestu, kterou si sám nevybral. Po nevydařené akci neúmyslně prozradí, kde se nachází úkryt gangu, který je vzápětí napaden konkurencí. Abdel se dostává pod tlak gangu a je nucen svou chybu odčinit. Působivé drama s brilantními hereckými výkony poukazuje na to, že i když máte dobrý domov, rodiče a sny, stále můžete skončit ve špatné společnosti kvůli tlaku vrstevníků. (Zlín Film Festival)

chamonix

Imigranti a jeden sluníčkář natočili další film, z něhož rodilý bílý Evropan (policajti, záchranáři a hlavně ředitelka školy) vychází jako největší svině. Jasně - připouštějí, že ani arabský dealer není bez viny, ale je tak snadné ukázat na ty DRUHÉ! Ne, rodiče všech těch barevných za nic nemůžou … to oni, ONI nás nastěhovali do ghett, kvůli NIM se nikdy nebudeme mít líp, proto my musíme držet spolu proti NIM. ONI nás donutili k tomu, abychom zavírali oči nad prodejem drog našimi dětmi, ONI mohou za naše mlčení, když nalezneme v dětském pokoji batoh plný automatických zbraní a granátů a kvůli NIM zase budeme utíkat ...                                                                                                                                        Film je to dobrý, napínavý, soucítíš s Abdelem, ale kurva, proč matka neodnesla Kalašnikovy na policii, když má z nálezu takové trauma? Proč se ta masa "poctivých" Arabů nespojí proti gangsterům? Ostatně i ty prodejce drog přece taky někdo porodil, vychoval ... Kde byli jejich rodiče a kde jsou rodiče dnešních dětí, které kradou v obchodě? Jaká asi byla a je výchova, když kamarád zrazuje s čistým svědomím nejlepšího kamaráda, když i v nevinné hře se jen podvádí? ()