Face to Face: Sanatorium

Česko, 2022, 7 min

Réžia:

Jan Vápenka

honajz2 odpad!

Tohle bylo snad to nejhorší, co v letošním Maratonu studentských filmů bylo. Buď tohle nebo Česká tradice, obojí jsou ryzí odpady, které kdyby mi odevzdal student jako závěrečné cvičení ročníku, asi bych ho vyhodil. Ale u České tradice bych nad tím aspoň váhal, tady bych neváhal vůbec. Jako sorry, ale jak se tohle mohlo dostat do "prestižního výběru"? Vážně tohle má reprezentovat Michaela? Tyhle pokusy už tu v rámci amatérského filmu byly vícekrát, kdejaký amatér je vlastně točí dodnes a všechny ty filmy vypadají ÚPLNĚ stejně a všechny jsou na jedno brdo. O co tu vlastně jde? Já vám to povím takto - hned na začátku filmu se objeví tyto dvě hezké věty: "Tyto záběry nebyly nijak sestříhány. Byly sestaveny tak, jak byly nalezeny v zrušené Černokostelecké léčebně..." Už teď je jasné, oč půjde, ale pořád jsem doufal, že ti tři kluci si buď z found footage žánru udělají srandu, nebo se pokusí být aspoň maličko kreativní, ale prd. Zase to samé dokola - chození po zchátralých místnostech, duch, další chození, někdo z trojice umře, borci se nemůžou dostat ven, protože po nich něco jde, jeden pak zmizí, ten druhý se pak dostane do nějakého tunelu a tam ho ten ztracený (nalíčený jako... zombie? duch?) najde a zabije. Hotovo, konec. Je to laciné jak ty napodobeniny od Asylumu a i ty někdy vypadají líp. I ta kravina, kterou jsem natočil asi v 12 letech a pobíhám v ní ve sklepě byla zajímavější na sledování než tohle - a to nejsem schopný ji dokoukat, jelikož je mi za sebe trapno. V tomhle je prostě nulová kreativita, nulová invence, nulová snaha dát do toho něco svého, scénář asi neexistoval, herecky je to bezemoční a o filmařské stránce se snad ani nemá smysl bavit.... Je to prostě totální tragédie, kterou bych hodnotil líp, kdyby si ji pár kamarádů natočilo pro zábavu, ale jako výsledek z nějaké filmové školy??? Fakt ne. Ve zkratce bych to shrnul asi takhle - Found footage je mrtvý žánr. A found footage duchařiny obzvlášť. Děkuji pěkně a na shledanou. odpad! ()