Krásné dětství prožité na švédském venkově. Seriál na motivy knihy Astrid Lindgrenové. (Česká televize)

Recenzie používateľa Kri-kri k tomuto seriálu (7)

Margyt (1979)

Komentáře plné chvály jsem již napsal k sestříhaným filmům, takže toho není mnoho, co bych zvlášť zmínil k samotnému seriálu. Jedním slovem GENIALITA! Zatímco všechny ostatní díla Astrid Lindgrenové se v mém hodnocení pohybují okolo tří hvězdiček (+ - půl hvězdičky, záleží o který titul jde), Madicken má u mě plných 5 hvězd a stále je to málo. Jedná se o jeden z mála literárních počinů této skvělé autorky, který nenese žádné známky fantasy či podobné pohádkově laděné nadsázky. Jsou zde zřetelně zobrazeny sociální rozdíly, sem tam i nějaká dramatická událost a přesto je to krásný, pohodový, realisticky ztvárněný a přitom pozitivně laděný rodinný seriál, jemuž se nedá nic vytknout. Není divu, že se Madicken Lindgrenové tak povedla, více než v kterékoliv jiné knize právě zde uplatnila mnohé reálie ze svého vlastního života. Dnes už bohužel nikdo takovéto knihy nepíše a seriály netočí (a pak se divíme, že dnešní generace je posedlá kriminalitou, ale to už odbíhám). Seriál se věrně drží knižní předlohy a oproti sestřihovým filmům má výhodu, že do něj mohly být zakomponovány téměř všechny kapitoly z obou knih o Madicken, např 5. epizoda o vánocích na Júnovém vršku. A zejména potěší 3. epizoda o tom, jak Madicken vyhraje v loterii a vyplatí paní Nilssonovou, aby po smrti mohla být řádně pohřbena. 35 let od natočení se seriál konečně dostal i na obrazovky České televize! 100%. Nyní možnost hodnocení a komentování jednotlivých epizod! ()

Margyt létá jako pták (1979) (S01E02)

Margyt se těší, že pojede na školní výlet, jenže Lisabet začne trucovat, že i ona chce na výlet. A tak děvčata tajně vyšplhají na střechu dřevníku, kde se kochají pěkným výhledem a cpou se dobrotami z košíku. Bylo by to idylické odpoledne, kdyby Margyt nenapadlo seskočit ze střechy s deštníkem, jak to dělají letci z letadel. Lisabet: "Margytko, řekni mi, jestli jsi mrtvá?":) Naštěstí si přivodí jen otřes mozku a musí tři dny odpočívat. A když uvidí, kolik dárků Margyt dostane, Lisabet opět závistivě zaperlí hláškou: "Já chci taky otřes mozku!":) Na závěr, kdy se Margyt přece jen dočká školního výletu nezapomene podotknout: "Paní učitelko, já jsem tak strašně ráda, že jste taky měla otřes mozku.":) Pohodová, vtipná a chvílemi i dramatická epizoda. 95% ()

Paní Nilssonová dostane zpět své tělo (1979) (S01E03)

Tato epizoda je pojata v poněkud vážnějším duchu, než většina ostatních. Margyt tentokrát nevyvádí žádné lumpárny, naopak se snaží pomáhat. Celý díl je téměř výhradně zaměřen na rodinu Nilssonových a jejich problém se splátkou dluhu továrníku Lindovi. Proto se zde jakožto v jediné epizodě seriálu vůbec neobjeví dvě hlavní postavy - Lisabet a matka Kajsa. A otec Jonas pouze pár vteřin na začátku. Zato se diváci poprvé seznámí s kominíkem a doktorem Berglundem. Geniální jsou i pronesená modra: "Muž nemá vůbec ponětí, co je to opravdové štěstí, dokud se sám neožení. " To souhlasí. A potom už je pozdě.":) V knize Madynka zachránkyně je tato kapitola pojmenována "Co je to bezmoc chudoby?". 95% ()

Vánoce na Junibackenu (1979) (S01E05)

Vánoční díl se povedl, jak prostředím, tak i pohodovou sváteční atmosférou. Tradice a koledy, sáně s koňským spřežením a rolničkami, všude poctivé sněhové závěje, jak to má na švédském venkově vypadat. Téměř třetinu dílu netradičně pro sebe zabrala Lisabet, když se při nákupech s Alvou chtěla nepozorovaně svézt na saních. Zvláštností je Anderssonův popěvek "Teď si k čertu otevřeme láhev, teď zas pít a zpívat chcem." Zpívá totiž jednoznačně na melodii známé ruské písně Volha, Volha. Vánoce se slaví nejen u Engströmových, ale i u Nilssonových, i když poněkud skromněji. Velká škoda, že zrovna tento díl je divácky méně známý, neboť do filmových sestřihů nebyl vůbec zakomponován. Už proto dám plných 100%. ()

Lisabet má v nose hrášek (1979) (S01E06)

Tato epizoda se skládá ze dvou samostatných knižních kapitol, obě z knihy Madynka. V prvním, kratším příběhu Margyt nechá po proudu řeky uplavat botu a před rodiči to svede na smyšleného spolužáka Richarda, jenže díky učitelce vyjde pravda najevo. Abbe představí Margyt své dva králíky, Mamku a Taťku. Ve druhém příběhu si vynalézavá Lisabet strčí do nosu hrášek a protože ho nemůže dostat ven, Margyt s ní musí k doktoru Berglundovi. Ještě předtím se ale před domem Linus-Idy Margyt popere se spolužačkou Miou. V tomto dílu zazní pěkná a velmi stará píseň "Ježíšův vlak do nebe" (v originále „Jesu järnväg - Var är biljetten, vart skall du resa“). 95% ()

Jednou nahoře, jednou dole (1979) (S02E03)

Rovněž skvělá epizoda, v níž se u příležitosti leteckého dne na louce shromáždí téměř všichni obyvatelé města. Jsou tu vtipné scény, zejm. s panovačnou paní starostovou, když se hrne k letadlu, aby její manžel letěl jako první, jenže mu let vyfoukne Abbe.:) Pak když fotograf nestihne vyfotit starostův let a samozřejmě přemet, při kterém se starosta doslova podělá strachy.:) Pobaví i rozhovor Kajsy a Lisabet se starostkou v čekárně u doktora. Tím končí humornější polovina dílu, v té vážnější Abbe poté, co vytáhne ožralého otce Nilssona z řeky onemocní zápalem plic. Procítěná scéna Margyt čtoucí Nilssonův dopis a modlící se za Abbeho uzdravení. 100% ()

Alva si zatančí a zase budou Vánoce (1979) (S02E04)

Má nejoblíbenější epizoda, pochopitelně díky scéně z plesu. Strašně mě baví, jak starostce postupně zamrzá úsměv. Nejdřív proto, že Engströmovi sebou vzali Alvu, pak jí Lisabet shozením židle přerušila zpěv a ještě si provokativně stoupla před ni a odsekla skvělou hláškou o šatníku.:) Otec Jonas je správně ironický: "Chudí dnes budou mít nádherný večer, tak na chudobu." Zpěv starostky okomentoval, že je čas na procházku v parku. A nakonec scéna, kdy Alva tancuje s kominíkem, všichni snobové znechuceně opouštějí parket a kapela i přes zákaz starostky hraje dál jen pro ty dva. Několik posledních scén dílu zahrnuje opět vánoční tématika, skvělé zakončení nádherného seriálu. 100% ()