Ivan Travkin, otec dvou dětí a vzorný manžel, se nijak neodlišuje od ostatních sovětských občanů, dokud nenavštíví zubaře. Obvodní dentista najde v jeho ústech třiatřicátý zub a svůj objev nahlásí u nadřízené, krajské zdravotní vedoucí Parazitkinové, která „ucítí“ příležitost a „rozjede“ akci. Travkin se stane objektem vědeckého zkoumání a díky médiím také populární osobností. Výzkum Travkinovy anomálie vrcholí v okamžiku, kdy je tomuto obyčejnému, a přece výjimečnému muži přisouzena role prostředníka v komunikaci s mimozemskými světy. Komedii Jeden navíc neschází dobrosrdečný humor, ale jejím hlavním posláním byla ve své době satira, namířená do řad snaživců, kteří chtějí bezohledně těžit nejen z Travkinova případu. (FebioFest 2006) (oficiálny text distribútora)

5150

Velmi svižné, zábavné, ruské. Satirická komedie s řadou populárních herců té doby, v hlavní roli Jevgenij Leonov. // Febiofest 2006 ()

Bernhardiner

V mých ústech se v současné době nachází pouze 28 zubů, čili jsem klidný - tohle se mně stát nemůže. Ani bych o publicitu, opilecké večírky, kde bych názorně dokazoval své lovecké úspěchy, a výstupy v televizi nestál. Ale když je člověk výjimečný, má to těžké. Výjimečný Jevgenij Leonov výjimečně zahrál výjimečného, avšak jinak celkem normálního člověka. Výjimečný je v tom, že mu každý pohyb a každé slovo věříte. Jinak je to skvělá satira na společenské poměry v Sovětském svazu, která si bere na mušku kulty osobnosti, šarlatánství i obyčejnou lidskou závist. Její nadčasovost velmi připomíná Bílou paní, kterou mnohých ohledech překonává. Tenhle film, zdá se, nikdy nepřestane být aktuální. Ať „vyjímeční“ žijí na titulních stranách bulváru navždy, běda, kdyby zrovná žádný nebyl k dostání! 100 % ()