Hudební návštěva v muzeu: Adam Plachetka zpívá písně V+W

(koncert)
všetky plagáty
Hudobný
Česko, 2022, 44 min

Ve stylovém a divákům již známém prostředí soukromého hudebního muzea představují svůj nový komorní projekt dva vynikající hudebníci a kolegové z operní branže, pěvec Adam Plachetka a pianista a aranžér David Švec. V pořadu zazní výběr originálních aranžmá známých melodií i virtuózních skladeb sestavený z tvorby Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a Jana Wericha – například "Bugatti Step", "Klobouk ve křoví", "Nebe na zemi", "Kat a blázen" a další... Adam Plachetka, nejúspěšnější český basbarytonista se světovým renomé je pravidelně obsazován v inscenacích Metropolitní opery v New Yorku, milánské La Scaly, londýnské Královské opery v Covent Garden a Vídeňské státní opery. Stále víc ho však láká poznávat nové žánry – po muzikálových nahrávkách a popových duetech představil v premiéře pro kamery České televize i program složený z nadčasových písní Osvobozeného divadla. Plachetkův přednes plný nadhledu a přirozenosti ve výrazu skvěle podtrhuje klavírista David Švec, který je zároveň autorem úprav všech skladeb. (Česká televize)

slunicko2

Zajímavé. 1)  Školený basbaryton 37letého Adama Plachetky hřímavě protahuje tóny a songy skutečně zpívá. Vlastně je to poprvé, co písně V+W slyším opravdu zpívané._____ 2)  Vcelku jde o zajímavý počin včetně klasické aranžmá respektujícího klavírního doprovodu 45letého Davida Švece._____ 3)  Navzdory napsanému bych ale stejně raději poslouchal uvedené písničky v podání neoperního zpěváka. ()

Beuthen

David Švec své stylové úpravy hraje s nadhledem, Adam Plachetka ovšem nezapře operního zpěváka: Jeho vibrata, ač naštěstí ne příliš mohutná, působí poněkud nestylově a připomínají Kecala, Kalinu a další smetanovské postavy, jakkoli je Plachetka ztvárnil výborně. ()

Benigni

Je to moc hezky natočené, má to spád, ale Plachetka mi v této roli úplně nesedl. Chvíli jsem si musela zvykat, že od Plachetky slyším něco jiného, něco co mám silně vryté pod kůži od pánů W+V. Líbilo se mi to hlavně díky repertoáru a prostředí. ()

5tipes

Škoda, že tam nebylo trochu mluveného slova nebo povídání o vzniku písní. Natočené je to hezky, ale myslím, že ani Plachetka, ani Švec nedali do interpretace dostatek výrazu, citu a emocí. Nejhezčí byl rozhodně Klobouk ve křoví. ()