Odznak Vysočina

• Česko Odznak Vysočina
TV spot
Česko, (2022–2024), 20 h 10 min (Minutáž: 45–60 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Monika Hilmerová, Simona Zmrzlá, Martin Hofmann, Michal Suchánek, Patrik Děrgel, Martina Jindrová, Marcel Vašinka, Václav Maixner, Vladimír Škultéty (viac)

Malé mesto Veselá vyzerá na prvý pohľad až idylicky – „všetci“ sa spolu poznajú a stretávajú sa cestou do školy a do práce, navyše v malebnom prostredí Vysočiny, ktorá ale vie mnohokrát ukázať aj svoju drsnú tvár. Vo Veselej sídli menšie oddelenie kriminálnej polície, ktoré vedie žena - Dana Skálová (Monika Hilmerová). Ani malé mesto a vidiek však nie sú ušetrené závažných zločinov, nejde síce o sériových vrahov či záhadné alebo brutálne kauzy, ale aj napriek tomu zasiahnu do života celej komunity. Dôležitá je interakcia medzi jednotlivými zúčastnenými či podozrivými, ktorí klamú a navzájom sa obviňujú, nechýbajú ani nespoľahliví svedkovia a ďalšie postavy, ktoré vedia vyšetrovanie poriadne skomplikovať. Tajomstvo je ukryté práve v ľuďoch, ich osudoch a motiváciách, skôr než v samotnom vykonštruovanom prevedení vraždy. Hľadanie páchateľa je preto spoločnou prácou celého tímu. Zároveň rozpletáme aj súkromné životy hlavných postáv, sledujeme, ako sa vysporiadajú s dramatickými udalosťami počas vyšetrovania, ale aj so svojou vlastnou minulosťou a predstavami o budúcnosti. (TV Markíza)

Recenzie používateľa otík k tomuto seriálu (19)

Odznak Vysočina (2022)

Další z řady krimi seriálů, který potěší, i když nenadchne. Ale seriál má vzrůstající tendenci kvality, první série spíše podprůměrná, druhá série malinko nadprůměrná. Nejsou tu nějak zásadně se rozvíjející osobní linky postav - Hilmerová vůbec, Zmrzlá ve druhé sérii (ale dá se to přežít), Hofmann taky spíše až ve druhé sérii, ale nic světoborného, Suchánek a Děrgel nic, to jaksi nemají rodinu. Proto mají přednost krimi případy, a to jedině dobře. Takže jo, tohle se Nově docela povedlo. ()

Série 1 (2022) (S01)

První série nebyla úplně špatná. Případy jsou si podobné, tempo pomalé, napětí občas slušné. Zcela průměrné krimi případy, naštěstí bez nějakých mega velkých osobních linek. Průměr, který dokáže potěšit. ()

Zlobába (2022) (S01E01)

Zatím nic neříkající začátek seriálu. Máme tu partičku nevýrazných detektivů, k nim přibude čerstvá krev (Zmrzlá), která jim jejich zažité zvyky zcela rozhodí. No a případ? O ničem, tak trochu jako vražda v Orient Expressu - všichni chtěli smrt otravné báby na vesnici, pak se udělalo kolečko, každý na sebe nakydal hnůj, aby to nakonec chytří detektivové rozřešili k překvapení všech. No uvidíme, co bude dál, zatím slabota. ()

Deň blbec (2022) (S01E02)

Vcelku slušný krimi případ, zabitá dívka byla trochu oříškem, pachatel vcelku očekávaný. Postava Hilmerové řeší osobní milenecké problémy, Zmrzlá svoje profesní problémy. Naštěstí toho není v ději moc. Slušný průměr. Co se líbí, je slušná hudba, až na to klepání (jakoby na dveře). ()

Špirála (2022) (S01E03)

Tentokrát velmi slušný případ vraždy exekutora, kterého nikdo neměl rád, zatímco on měl rád ženušky a dívenky. No a tak jednoho dne dostal nejen po tlamě, ale ještě i klackem tak, že už to nerozchodil. Pachatele divák odhadne hned, detektivům to trvá celý díl. Ale to neva. Vyšetřování je zajímavé a naštěstí chybí nějaké osobní dějové linky. ()

Vlčí kraj (2022) (S01E04)

Začátek dílu je slušný masakr. Vlci si ožerou mrtvolku a je na čase vypátrat, proč tam chudák oběť jen tak ležela a nechala se ožírat. Pátrání vede různými uličkami i k Hofmannově otci v podání Pavla Soukupa. Je tu slušná přehlídka dobrých herců, především Žáčková je skvělá. Celkově povedený díl, nad kterým není potřeba přemýšlet jako by jste byli odborníci na chov vlků. ()

Starí známi (2022) (S01E05)

Slušný díl s bývalými vojáky, kteří si mezi sebou něco vyříkali a přitom byl jeden utopen. Pátrání zajímavé, potěší Michal Dlouhý i nabouchaný voják s vizáží jak z hollywoodského akčňáku. Díl potěšil. ()

Perníková chalúpka (2022) (S01E06)

Když nad případem nebudu přemýšlet a jen si ho budu užívat jako divák, docela se pobavím. Jak lehce se dá zbavit dvou mrtvol, jak lehce se dá odolat drogám, jak lehce se dá vypořádat s distribucí drog na malém městě. Prostě paráda, jako by si i scénárista před psaním něco šňupl. Ale nevadí, byla to pohodová jízda a já si ji užil. Hlavně nepřemýšlet. ()

Najlepší človek na svete (2022) (S01E07)

Dobrý krimi případ, který je v určitém místě i malinko vtipný, ale jinak je to kvalitní příběh vraždy oblíbeného učitele, který se chudák namočil do nečekaného případu stavby bytovky. Potěší přítomnost Heleny Dvořákové a taky Suchánek si tady přihřál polívčičku. Spokojenost. ()

Na samote (2022) (S01E08)

Na závěr první série nic moc případ. Chybí jakékoli napětí, vrah je zdárně odhalen, žádné překvapení se nekoná. Kolem kapitánky Skálové se zatím ohledně starého případu Jůlinka nic neděje, jen víme, že případ je otevřen a že vyšetřovatelka Vlčková předala nahrané kazetky vyšším vyšetřovatelům. No čeká nás to zřejmě ve druhé sérii. ()

Série 2 (2023) (S02)

Druhá série je o dva stupně lepší než první série. Případy zajímavější, na herce už jsme si zvykli, Hofmannova postava výborná, Hilmerová trošku upozaděná, ačkoli se celou druhou sérii táhne její případ Jůlinka. Rozhodně se to povedlo a třetí série klidně může začít. ()

Nebojsa (2023) (S02E01)

Vražda tyrana v bytovce je jasná od začátku, jednání kriminalistů, aby kluk nešel do pasťáku, se dá pochopit, naštěstí i jednání státní zástupkyně je OK. Máme tu novou mega postavu - podplukovník Kožíšek (Řezníček), který šéfuje krajské kriminálce a partu Skálové má na starost. A právě on povolí znovu otevřít případ Jůlinka. No po poslechnutí nahrávky, kde se borec topí a Skálová tiší dítě, bych to taky nechal otevřít. Máme se na co těšit. PS: konečně tu máme i patologa (David Máj), už jsem se bál, že tu někdo takový bude chybět:-) ()

Kŕmidlo (2023) (S02E02)

Průměrná detektivka, poměrně tuctový příběh zabití manželů, jen ten pachatel byl docela překvapivý. Potěší Hrušínský i Andrlová. V případu Jůlinka žádný posun. ()

Mŕtva z mlyna (2023) (S02E03)

Vrah byl opravdu dacan. Ovšem že je oběť mrtvá, se dozvíme buď z názvu dílu nebo až skoro ke konci dílu. Pátrání dobré, zajímavé, sice divák tuší, jak to bylo, od půlky filmu asi zná pachatele, ale jak se mu dostat na kloub? No řešení se přímo nabízí a policie ho také využije.  Případ Jůlinka pokračuje jen okrajově. ()

Na dne (2023) (S02E04)

Hodně dobrý díl s "tvrdými" záporáky, kteří ne a ne něco přiznat. Proto práce kriminalistů musí být důsledná, obzvlášť kdy mají nesvéprávného mentálně postiženého mladíka, který říká, že zabil svou matku (no říká něco, z čeho se to vyvozuje). A mrtvá matka nikde, nějaké tělo je v lomu, ale čí? Slušně zamotaný díl, přitom ale děj jasný jak křišťálová studánka. Případ Jůlinka pokračuje pouze tím, že Hilmerová ví, že Zmrzlá dala Batěkovi její kazetky (přitom jí je sama půjčila a teď se moc diví, co s nimi udělala), zatímco Zmrzlá zamrzla a Hilmerové to neřekla. No tady je to babinec a holčičí věci, to si mohli scénáristé odpustit. ()

Poľovníkova pomsta (2023) (S02E05)

Velmi slušný krimi příběh, který je napínavý až do konce. Sice divák tuší, že vrahem není ani jeden z Hofmannových kámošů a že asi jen tak jednoduché to s kamarády oběti nebude, ale přeci jen pořád nevíme jak a proč. Takže pátrání fakt super. Případ Jůlinka pořád na stejno, Batěk jde po Hilmerové jak slepice po flusu, má nějakého svědka tehdejší události, tak si ho chce vyslechnout. Jeden z nejlepších dílů obou sérií. ()

Vydierač (2023) (S02E06)

Návrat spíše do průměru. Začátek je trochu hororový, pak dlouhé pátrání bez větší šťávy, pak objevený pachatel, o kterém jsme vůbec nic nevěděli. No ale budiž, ušlo to. V případu Jůlinka se pomalu posouváme dál, Batěkovi sice první svědek extra nepomohl, ale bude mít dalšího. ()

Skriňa (2023) (S02E07)

Začíná přituhovat. Jednak tu máme případ, kde oběť umřela po několika dnech vyčerpáním zavřená ve skříni (nechutné) a hrozí, že by se to mohlo opakovat a je třeba urychleně najít pachatele. Pak tu máme Hofmanna, který se ožere a zatkne v tomto stavu podezřelého, čili kontrola z vyšších míst je na cestě. A pak se posouváme v případu Jůlinka, kdy má Batěk nového a zřejmě stěžejního svědka - jenže je to jen svěděk? Vztah Hofmann - Zmrzlá konečně roztál, spousta věcí se vyjasnila a můžeme s otevřeným hledím do finále. Fakt se těším. ()

V pasci (2023) (S02E08)

Na závěr tu máme případ uhořelé oběti, která navíc není celá a postupem času se nacházejí její další ostatky. Případ sám o sobě velmi slušný, trochu napínavý a rozhodně zajímavý. Případ Jůlinka končí nečekaně zcela prostě, obyčejně a bez zásadního šoku, takže celkem zklamání, že celou druhou sérii se plahočíme za něčím, co ničím zajímavé nebylo. Nakonec to celé bylo zcela zbytečné a scénáristé nás jen tahali za nos. Ale nutno přiznat, že díly druhé série jsou DALEKO lepší než celá první série. ()