Zločin a trest

• Československo Zločin a trest (viac)

Hlavní hrdina Rodion Raskolnikov (Georgij Taratorkin) je chudý student, který nemůže pokračovat ve studiích na univerzitě, protože na to nemá peníze. Jeho sestra se mu snaží pomoci tím, že se chce provdat za bohatého, ale neoblíbeného muže. Rodion s tím nesouhlasí a kvůli penězům zabije starou lichvářku. Zločin mu projde, ale trpí výčitkami svědomí, kvůli kterým se nakonec sám udá. Jediná Soňa (Taťjana Bjedova) při něm stojí až do konce.
Raskolnikov rozděluje lidi na dvě skupiny, na slabé a silné. Dle jeho názoru si silní mohou dělat, co chtějí, zákon pro ně neplatí. Zabitím lichvářky si mimo jiné chce ověřit, do které skupiny patří on sám. (Gwin)

Rattlehead

Opravdu věrné zpracování vynikající knižní předlohy. Akorát bych dodal mnohem více vnitřních monologů hlavního hrdiny, abychom se dostali až do jeho hlavy, jako se to podařilo románu. Více mučivé nejistoty, více horečnatých fantasmagorií, nějaké ty sny... Stejně si myslím, že "Zločin a trest" by si zasloužil sedmidílný seriál (každý díl po hodině), to by bylo ideální. V románu je ještě krátký epilog, kde se dozvíme, co bylo poté... ()

Jehan

Když jsem to četl, tak jsem před očima viděl povětšinou tento film, aniž bych ho zhlédl. Už když jsem to četl, byl obraz černobílý. Jinými slovy, považuji toto za dokonalou adaptaci předlohy v rámci toho, co film umí. Soněčka mi sice úplně nesedla, ale Porfirij Petrovič v podání Smoktunovského mi to vynahradil. Taratorkin podal mistrovský výkon, který už asi nikdy nezopakoval. Přehrávání? Ale vždyť i ta kniha je vypjatá na maximum. K ruské klasice to asi tak nějak patří. Velký zážitek srovnatelný s v mnoha ohledech s četbou Fjodora Michaljoviče. ()

blondboss

Bezpochyby má táto televízna adaptácia slávneho ruského románu tú typickú sovietsku príchuť a osobitosť a ani herecké výkony nie sú na zahodenie, ale hovoriť o najlepšej verzii je asi príliš odvážne. Nevidel som tých spracovaní síce veľa, ale prinajmenšom tá francúzska bola o niečo pútavejšia, aj keď, povedzme si pravdu, táto verzia išla verne podľa románu vrátane zložitejších frázových vyjadrovaní, čo bolo zrejme aj zámerom. Proste Dostojevskij zobrazený v jeho nahote. 65 % ()

lady oToman

Naprosto nejúspěšnější ztvárnění stejnojmenného románu. Film byl jednak výborně zpracovaný po výtvarné, tak i po hudební stránce, výběr postav úplně seděl mému očekávání. I když film trval téměř 3,5 hodiny, děj napínavě plynul, film nebyl ochuzen ani o psychologickou rovinu románu a naprosto dokonale vykreslil atmosféru, kterou poskytuje četba knihy. ()

vooddoo

Kniha je možná pro někoho nudná, ale já byla tímto dílem doslova fascinovaná a hltala jsem jednu stránku za druhou. Film jsem musela shlédnout ve dvou dnech, protože jeho délka je opravdu úmorná. Nicméně se jedná o snad nejlépe přenesené Dostojevského dílo na filmové plátno. Taratorkin tu roli nehrál, on se Raskolnikovem prostě a jednoduše stal. To šílenství v jeho očích,ty grimasy, tiky, to je něco herecky tak perfektního, že se to nedá ani vyjádřit. Chválím i to, že film se věrně drží knižní předlohy, pokud máte Zločin a trest v povinné četbě a nechce se vám číst kniha, mrkněte na tento film. Psychologický rozbor vrahovy mysli je excelentní... ()

patho666

Neuveriteľne nudné spracovanie Dostojevského románu, dopozerané s obrovským premáhaním sa. Herci odporne preafektovaný aj na tú dobu. Kniha patrí medzi najlepšie a verím, že zhliadnutie tohto filmu dokáže človeka odradiť od toho aby po nej siahol. Veľké sklamanie. ()