dzira

Takový didaktický film do hodiny dějepisu. Ale děcka by to asi nebavilo (a to ani ta srbská). Přestože zde můžeme vidět velké množství kvalitních herců, pod vedením Zdravka Šotry zde přehrávají jako banda ochotníků. Nejsem si taky jistý třeba tím, jak by se Chorvatům líbilo vyobrazení "jejich" Stjepana Radiće. Ale to je asi nepodstatné, protože oni se na to dívat nebudou. Je tam zajímavý nápad s propojením autentických záběrů, které do těch natočených a z nich plynule přecházejí. Technicky je to ale provedeno trochu amatérsky (přidat tam pár škrábanců jak ze starého Movie Makeru z Win XP nestačí). To je škoda, protože ten film vzhledem k obrovskému množství kostýmů a historických interiérů musel být celkem drahý. Co se povedlo, je podoba jednotlivých představitelů historických postav. Několikrát mi to nedalo a srovnával jsem s fotografiemi. Když pominu chemlonový plnovous Nikoly Pašiće, musím říct, že zde maskéři odvedli výbornou práci. Já teda viděl verzi, které měla 2 hodiny a deset minut. Celé to jinak existuje i v seriálové verzi. ()