Od té toby, co se bratři Blaise (Raymond Souplex) a Hervé (Jacques Varennes) Annequinové v Aix-en-Provence dopracovali k slibné společenské pozici, nakládají se svým skromně žijícím sourozencem Noëlem (Fernandel) jako s černou ovcí rodiny. Příliš je nezajímá ani osud Noëlovy ženy Isabelle (Line Noro), která umírá na rakovinu. Isabelle nakonec Noëla uprosí, aby zkrátil její utrpení, a on jí pomůže zemřít. Bratři se bojí skandálu a všemožně se snaží Noëla zbavit, na jeho stranu se postaví jen neteř Martine (Jeanne Moreau)... Podle románu belgického spisovatele Charlese Plisniera z roku 1939. (Pohrobek)

Pohrobek

Drama zpracovávající nelehké téma eutanázie a zároveň řešící vztahy v jedné zbohatlické rodince. Víceméně karikovaná galerie postaviček - Fernandel ve vážné roli jako "černá ovce" rodiny, ve skutečnosti jediný ze sourozenců, kdo si zachoval jistý žebříček hodnot; a jeho bratři, kteří myslí pouze na svoji pověst a další kariérní růst. Jedná se o první hlavní roli dvaadvacetileté Jeanne Moreau, která tady vytvořila se stárnoucím komikem Fernandelem opravdu zajímavý pár. Jistě jde o drama, to se však často odklání až k jisté satirické komedii. Lékař vyšetřuje patienta, je-li duševně v pořádku: "Není Vám zima?" "Ne", odpoví vyšetřovaný. Lékař si píše - nevnímá teplotu. "Chcete být v cele, nebo na ošetřovně?", ptá se dále. "V cele", odpovídá dotazovaný. Lékař si píše: sklony k masochismu. Čtyři pětiny filmu nejsou příliš veselé, konec však vše postaví naruby. Jako by zatím deprimovaný Noël vracel úder. Celkový dojem ze snímku mám ovšem dobrý. ()

Časové pásmo bolo zmenené