Navždy spolu

(festivalový názov)
  • Japonsko Nosari no šima (viac)

„Ahoj babi, to jsem já. Potřeboval bych půjčit nějaké peníze…“ Mladý podvodník cestuje Japonskem a ze starých důvěřivých lidí láká jejich úspory. Babička Cujako ovšem nebude další obětí stále velmi rozšířeného triku japonských podvodníků. Je osamělá, ale ne bezmocná. A tak tedy „dlouho neviděného“ falešného vnuka Šótu pozve k sobě domů. A ten jí, i přes počáteční odpor, musí pomáhat. Oplátkou mu je laskavost, jakou v životě nezažil. V druhé linii filmu rozhlasová moderátorka Kijora připomíná zlatou éru obchodní pasáže Amakusa Gintengai, ve které ale dnes působí už jen staří lidé. Při hledání historických filmů a fotografií navštíví i obchod s hudebninami paní Cujako. Falešný Šóta je tak proti své vůli zatažen i do tohoto projektu a objevuje, že mladí lidé mohou mít i vyšší cíle než jen vlastní prospěch. V rodinných albech nachází svědectví o velkém požáru a ohromné semknutosti lidí při následných opravách. Možná si uvědomí, že i on sám může vést jiný život. Nostalgický film tak lidsky přívětivou formou vykresluje nejeden z problémů dnešní japonské společnosti. (Eiga-sai)

• Nosari, jak zní japonský název filmu, je výraz používaný v prefektuře Kumamoto a vyjadřuje laskavost. Ta spočívá v tom, že vše, co přichází, přijímáte jako dar z nebes, ať už je to dobré, nebo špatné. (Eiga-sai)
  • Název obchodní pasáže Gintengai znamená „zářící čtvrť se stříbrným stropem“. (Eiga-sai)