Něpobědimyj

• Sovietsky zväz Непобедимый (viac)
všetky plagáty
Sovietsky zväz, 1983, 69 min

Film inspirovaný příběhem otce sovětského bojového umění Sambo Anatolije Charlampijeva.
Kdysi byl Andrej Chromov (Andrej Rostockij), hrdina filmu, na jedné demonstraci svědkem, jak černosotněnci holemi, boxery a noži vraždili neozbrojené studenty. Ubili tehdy i jeho bratra. I proto došel k rozhodnutí, že i chytří a inteligentní lidé by se měli umět bránit. V r. 1928 přesvědčil (už jako příslušník Dělnicko-rolnické Rudé armády) nadřízené a ti ho vyslali na cestu po Sovětském svazu, aby mezi národy své vlasti sbíral znalosti o boji beze zbraní. Procestoval Kavkaz a následně absolvoval výcvik zápasu i u tádžického mistra, pak se dostal do Uzbekistánu. Když ukázal své schopnosti, přijal ho mezi své žáky místní ustos. V té době řádili v okolních horách basmači, hlavně Džafar se svou bandou a bylo nevyhnutelné, že se ti dva setkají jako protivníci. Když se tak stalo, musel Chromov využít všech získaných schopností, aby Džafara přemohl. (chamonix)

chamonix

Nevím, od kdy se točily kung fu filmy v Hong Kongu, ale překvapuje mne, že se v roce 1983 točily i v Sovětském svazu. Žák putující za poznáním, filozofující učitel, učitelova dcera mistrně ovládající bojové umění a na závěr spektakulární zápas vrcholící pádem padoucha s útesu. Boží! ()