Pracovná sila

(festivalový názov)
  • Česko Pracovní síla (festivalový názov) (viac)

Kanadsko-francúzsky film vás zavedie medzi využívaných sezónnych pracovníkov a ich prekladateľku Ariane. Ariane sa však sama stáva svedkyňou zneužívania na pracovisku a musí sa rozhodnúť, ako ďaleko je ochotná zájsť, aby sa postavila proti nespravodlivosti. Dráma o ľudských právach, zneužívaní a nesmiernom tlaku veľkých spoločností na svojich zamestnancov. Naliehavý a aktuálny film. (MFF Cinematik Piešťany)

FilmysMartym

Snímek bezchybně pojednává o závažné pracovní situaci v kanadském Québecu, která v tomto případě využívá pracovní síly guatemalských migrantů, kteří neznají svá práva a nehumánně se kvůli tomu namáhají. Jejich jedinou nadějí je španělská překladatelka Arine, která na pracovníky hledí jako na jednotlivé osobnosti a ne pouze jako na pracanty. Právě tento osobní přístup vyvolává silné pocity a obrovský soucit s postavami. A od zvratu, který byl ke konci filmu jsem si naprosto užíval to až hmatatelné napětí a úzkost. Tenhle film se musí dostat k autoritám, protože je to opravdu závažný problém. ()

Filmmaniak

Zdrcující sociální drama o skupině guatemalských dělníků, kteří jsou opakovaně dováženi do kanadské potravinářské fabriky, aniž by znali svá práva a pracovní podmínky, a tak jsou hrubě vykořisťováni až do roztrhání těla v nesmyslně nastaveném a nespravedlivém systému, na němž jsou biti ve výsledku všichni, nejen živořící nádeníci, ale i jejich bezohlední kanadští zaměstnavatelé, kteří musejí plnit kvóty a jsou na levné pracovní síle existenčně závislí. Celá problematika je nahlížena z pohledu chápavé překladatelky, jenž jako jediná vidí pracovníky jako individuální bytosti a zároveň je přítomna i u problémů druhé strany, což činí snímek silně empatickým, aniž by zároveň tíhl k moralizujícím odsudkům. Silné budování děje s postupně gradující intenzitou a emotivním závěrem, navíc na aktuální a společensky důležité téma. ()

pepo

Téma tu možno prebíja spracovanie, no je to vlastne jedno. Ide o film, ktorý sa dokáže dostať pod kožu aj do hlavy. A ostane v nej dlho. Príbeh vykorisťovania robotníkov sa donúti zamyslieť a dá sa aj filmárky oceniť. Hlavne ak si divák predstaví, že sa dal poňať ako strašne citovo vydieračský naháňač sĺz. Scenár k tomu občas smeruje, ale realizácia je je veľmi inteligentná, civilná a vo výsledku zdrvujúco strhujúca. ()

Malarkey

57. KVIFF - Do shlédnutí tohoto filmu jsem netušil, že i v Severní Americe existuje místo a prostředí, kde západní velmoc vykořisťuje obyvatele chudších latinskoamerických států. O to horší je tento fakt, že i přes to vykořisťování, je Kanada na těchto pracovnicích reálně závislá, jinak by neměla co žrát. Neuvěřitelně aktuální a důležité téma, u kterého bych si přál, aby došlo k poznání všem Kanaďanům, ale reálně si myslím, že bude sklízet obdiv akorát tam, kde s tím divák nic reálně neudělá. Role Ariane Castellanos byla naprosto fantastická a závěrečná scéna filmu mě přesvědčila o tom, že i na těchto smutných místech existuje něco, co můžeme nazývat lidskostí. ()

ibeh

Druhou pětku jsem dala na 57. KVIFF právě tomuto filmu. Silné sociální drama na téma vykořisťování guatemalských pracovníků v potravinářském průmyslu v kanadském Québecu mě emocionálně dostal. Výborný scénář, vygradovaný příběh (bohužel inspirovaný skutečností), skvělý herecký výkon Ariane i autentičnost mnoha nehereckých výkonů. Navíc tak dojemný a silný konec už jsem dlouho v kině neviděla. Opravdu hodně jsme v Puppu tleskali a následná beseda byla třešničkou na dortu. Filmu a jeho tvůrcům moc přeji, aby nebyl v Kanadě zadupán.... ()