V neprobádané oblasti na úpatí Alp prochází skupina mladistvých delikventů speciálním vzdělávacím programem, který je má znovu začlenit do společnosti. Jeden z nich náhle zemře násilnou smrtí a nikdo netuší, co se stalo. Mladí lidé stojí před těžkým rozhodnutím – mají počkat, až zločin vyšetří úřady? Nebo raději utéct a vzít svůj osud do vlastních rukou? Po špatných zkušenostech s policií však nevěří, že s nimi bude zacházeno spravedlivě, a prchají do hor, na nejvyšší vrcholky Alp. Zdá se to beznadějné, dokud nenarazí na složitý jeskynní systém, kde se ukryjí před větrem, počasím i pronásledovateli. Tam si založí vlastní stát. (HBO Europe)

DonBraso

Rozhodně to určitě není pro všechny,ale kdo rád Alpské hřebeny,dramatickou sondu lidí s vyšetřovací vložkou,tak může být spokojen jako já.Je pravda,že prostřední část první série je docela utahaná a konzervativní.Model,že jste mezi partou delikventů,kde ve flashbacích sledujete co je to vlastně zač je dobrá.Sice u některých postav nezjistíte nic a nebo má jen mizivou minutáž,což může být plus i mínus,ale aspoň narušuje současnost,která právě jakmile se dostane do jeskyně trne místy nudnou poutí,kdy divák jen čeká,kdy vypadnou.Samozřejmě do toho vyšetřovací část,která tohle narušuje,jedna mrtvá osoba a od šestého dílu opět seriál nakopne plyn.Stane tu se tu hodně nečekaná smrt a plno dost nevysvětlujících věcí,který ani nemají tendenci k vysvětlení.Na tyhle rádoby survival věci jsem vždy háklivej,co zas někdo předvede,ale vesměs se tomu dá uvěřit.S tímhle autoři pracují dobře,jen sestava mladistvých není tak úplně pestrá či v některých docela fádní.Rozuzlení určitě překvapivé,ke konci malinko i až hororová vložka v domě.Není to určitě nervydrásající tempo,mouchy to prostě má,někomu nemusí vůbec sednout herecké obsazení,ale kostra drží pohromadě skvěle.Někdo přirovnával i k filmu Monos,ale to bych řekl,že to spíše jen tak štrejchne obsahově,že se odehrává v divočině,zde v Alpách.75% ()

Mamlas odpad!

V každém díle se najde tak 2 až 5 minut nějakého smysluplného děje. Zbytek je utahaná sociální vata o skupině delikventních výrostků, co zdrhnou kamsi do hor a tam se pak 8 dílů vykecávají a vedou své žabomyší války. Je to proloženo otravnou zdržovací retrolinkou, ve které se ukazuje, kdo z nich co kdysi vlastně provedl, což mi bylo stejně ukradené jako ti smradi sami o sobě. Jediné, co trochu dávalo smysl, byla odhalovací a pátrací linka po skupině "teroristů", kterou tvořili asi tak 4 staří ujetí pitomci, což ale taky žádné veledílo nebylo. (8%) ()