Utajený pasažér

• USA Stowaway (viac)

Utajený pasažér omylem poškodí základní systémy podpory života vesmírné lodi, která letí k Marsu. Zásoby docházejí, důsledky pro misi můžou být fatální a posádku čeká nelehká volba. (Netflix)

3DD!3

BLM. Sic nerozumím proč film nepojmenovali Černý pasažér, když by to zde bylo na místě, ale jinak poměrně příjemná podívaná. Ano je podivné, že se tam dostal a ještě přežil start, ale jinak jde o krásné vesmírné stylistické cvičení. Vizuálně podmanivé šplhání ve vesmíru, je jednoznačně vrcholem filmu. Herci jsou fajn, za mě slušná Netflixárna. ()

DJ Rocco iNc

Pre mňa je tento film jedným veľkým sklamaním. Sľubný úvod, aj keď trošku chaotický, nedá sa zistiť, čo sa vlastne deje, dobrá atmosféra. No obsadenie nič moc, Anna Kendrick mi vôbec neladila, jej postava mi k tomu prišla ešte aj dosť otravná. Ale dalo sa to prehltnúť. Zhoršilo sa to od momentu, čo našli "nezvaného" hosťa, ktorý im všetko zničil a začal ich k tomu aj vyjedať. Od tohto momentu som nevedel prestať počítať chyby, ktoré sa tam začali vyskytovať a dospelo to až to bodu, kedy som ich už aj rátať prestal. Najkomickejší a najnerealistickejší mi prišiel záver, kde posádka musela liezť po lanách, dobre čítate, vo vesmíre liezli po lanách, ako po nejakej skale, chodili nepripútaní a sem tam si aj sadli a slnko, ktoré im svietilo do očí im zrejme nerobilo nič, keďže si nedali ani kryt na oči. Nádrž s kyslíkom bola ťažká, čo vo vesmíre nemá teleso hmotnosť a vznáša sa, tu to bolo naopak atď, atď, atď. A finále bolo iba čerešničkou. Mám rád open end, no musí to dávať aj logiku a musí to mať aj spád, no tu všetko vyšumelo hneď v úvode. Veľmi, ale veľmi amatérsky spracované. Nakoľko je to film so skoro 2 hodinovou minutážou, nevydal ani z polovičky to, čo seriál, pre mňa skvelý seriál, AWAY, taktiež z produkcie Netflix. ()

Radek99

Překvapivě dobré procedurální sci-fi drama chvílemi působící jako kosmický simulátor cesty na Mars stavící na silných etických dilematech a tematizující ženu coby hrdinku... Formálně je tenhle film hodně podobný Pennově prvotině Arctic - Ledové peklo...komorní, pomalé, minimalistické, úsporné...plus vjem nehostinosti je tu rovněž dost silný - Vesmír (i arktická krajina) jsou pro člověka v podstatě čistě nepřátelská území... ()

HAL

Stowaway není vyloženě srágora, není to film který by mě něčím opravdu štval, na rozdíl třeba od nedávného Clooneyho Midnight Sky nebo nedej bože Chaos Walking. Jeho problém je že je to dost prázdný film, vypráví v podstatě to samé co Sunshine zvládlo mnohem lépe a během asi deseti minut, kdežto tady se s tím táhnou skoro dvě hodiny. Kořen zápletky tedy sfouknou během pár vět, čímž moc neprospívají její důvěryhodnosti, ale zbytek filmu zdlouhavě řeší prakticky ten samý problém co jsme zvládli vyřešit už v Appolo 13... a ani to drsnější finále pak nedokáží pořádně prodat. Je mi jasné že tady se snaží víc o ponor do hloubi duše astronautů v extrémní situaci, ale na to tu zase chybí mnohem větší talent před kamerou a hlavně za ní - on Joe Penna není žádný Tarkovský. Na druhou stranu - na totální nízkorozpočtovku od mladého režiséra ve které jsou za celou dobu jen tři herci to je vlastně docela dost slušné. Film vypadá velice dobře a realisticky (ten design vesmírné lodi se mi tu vážně moc líbí) - popravdě realistický je mnohem víc než tipuji tak desetkrát dražší Gravity. Věřím že kdyby na režiséra začal brutálně šlapat nějaký producent a donutil ho sestříhat ho minimálně o půl hodiny, tak se nakonec dočká mnoha pochval. 6/10 ()

pepo

Stowaway je slušným sci-fi thrillerom, ktorému sa ale nedarí prekročiť tieň svojich vzorov. Svoje silné témy aj napriek tomu dokáže obstojne sprostredkovať. Občas totiž stojí za pripomenutie porozmýšľať, ako by sme z podobnej situácie vykorčuľovali my. Ak ste milovníkom žánru, tak Stoweaway za pozretie určite stojí a pôvodnej produkcii Netflixu hanbu nerobí (aj keď to asi nie je príliš veľká pochvala). ()

• Když David (Daniel Dae Kim) vytahuje láhev na kyslík, je slyšet úder – ve vesmíru by ale žádný zvuk slyšet nebyl. (Jarek572)
  • Ve filmu je představena myšlenka rotace lodě na dlouhém laně k vytvoření „umělé gravitace“ – je to jeden ze zvažovaných způsobů pro skutečné dlouhé kosmické lety (např. na Mars), jak bojovat s negativními účinky stavu beztíže na lidské tělo. Z praktických důvodů se ale v realitě uvažuje o vytvoření menší síly než pozemské přitažlivosti. (Jarek572)