Velká Shakespearova tragédie, jež začíná jako pohádka a končí apokalyptickým obrazem světa. Bylo nebylo, žil jeden král a měl tři dcery. Jednoho dne se rozhodl vzdát vlády a království rozdělit. Každé z dcer připadne takový díl, jak velká je její láska k otci. Pyšný král však dá přednost starším dcerám, které mu falešně pochlebují, před upřímnou a nezištnou láskou své nejmladší. Pro tento omyl padá vládce za tragických okolností z vrcholu až na samé dno. Znepokojivá inscenace Městského divadla Mladá Boleslav o touze po moci a ztrátě lidskosti. (Dramox)

quokam

Kral Lear je samozrejme klasika, jedna z nejvetsich tragedii vsech dob, dilo velikeho Leara, ktery nese presne jeho rukopis - velkolepa lyrika, hluboce vykreslena psychologie postav na jedne strane a trochu pokulhavajici epika na strane druhe. Osobne treba nechapu motivaci jednani vevody z Alby, trochu mam dojem, ze s dejinym zvratem si moc Shakespear nevedel rady.   Co se tyce teto konkretni inscenace, osobne jsem toho nazoru, ze obleky a kravaty proste Shakespearovi nepadnou, text se pak dostava do slepych ulicek, jednou se vytahne pisttol, jednou se sernuje nozy, no nevim. Rozsypany novinovy papir po zemi a sasek sedici na mesici ci na te kouli  taky asi nesli hlubokou symboliku, kterou jsem vsak nepobral. 7.5/10. ()