Winnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti

• Česko Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti (viac)
TV spot

Chronologicky patří mezi filmy Vinnetou - Rudý gentleman a Old Shatterhand a také tentokráte jde v příběhu plném napětí a romantiky indiánských lovišť především o souboj dobra a chamtivého zla. Na jeho počátku, těsně před svou smrtí, ukryl major americké armády Kingsley vůz naložený plukovním zlatem. Než byl zákeřně zavražděn, stačil ještě odeslat záhadný dopis své dceři Mabel. Jeho vrahové se snaží dopis za každou cenu získat, protože předpokládají, že obsahuje popis a plánek cesty k ukrytému pokladu. Mabel se tak ocitá v nebezpečí života. Naštěstí jsou tu stateční hrdinové, náčelník Apačů Vinnetou a jeho bílý pokrevní bratr Old Shatterhand, kteří se postaví Mabel po bok a snaží je jí pomoci. Nejen uchránit vlastní život před zákeřnými útoky vrahů, ale také před vojenským soudem, kterému se Mabel snaží dokázat, že její otec ztracené zlato nezpronevěřil. Cesta ke hrobu majora Kingsleyho a k ukrytému pokladu však vede územím nepřátelských indiánských kmenů a je plná nebezpečí. Odvážní muži však mají pro strach uděláno a v boji se jim jen těžko někdo dokáže vyrovnat. (oficiálny text distribútora)

TV spot

Autogram

Celkom porovnateľné s klasickými dielmi, spočiatku dokonca výborné, kým sa rozohráva atmosféra pästnými súbojmi a vtipnými scénami. Neskôr už príbehu dochádza dych a tak sa to uchyľuje k jemným nezmyslom ako hadie údolie a lávové peklo, ale ako súboj dobra a zla, banditov a tých našich, je to dobre pochopiteľné aj pre deti. Krásna príroda tu naozaj vynikla, a keď sa nad nedomysleným záverečným bojom povznesiem, tak sa dokážem prikloniť k zaokrúhleniu nahor. –––– ...a já se nikdy nemejlým. Jestli se nemejlým, he-he. ––––– Zlato přináší lidem jenom záhubu. ()

Subjektiv

Poté, co osazenstvo mayovek vklouzne do svých rolí, je odsouzeno k prožívání stále stejných dobrodružství. Hrdinové neznají strach. Nemají výčitky svědomí, jelikož jednají vždy správně a vše jim vyjde. Nikdy neváhají a hned přesně ví, jak vyřešit ošemetnou situaci. Žijí ve světě, kde rozpoznání dobrého a zlého je rovné rozpoznání černé od bílé. Nevyhnutelně vždy zlikvidují bandity, zjednají právo a často i napomohou lásce. Jen zřídka jejich dobrodružství vykročí za výše popsané hranice. Poprvé baví novým, zvláštním světem, podruhé lákají k návratu domů, po n-té nudí, po n+prvé nudí víc, po... Slaboučké ***. ()

Dever

Soundtrack Martin Böttcher: 1. Old Shatterhand-Melodie ,2. Ölprinz-Melodie ,3. Old Surehand-Melodie ,4. Schut-Melodie ,5. Mason-City-Melodie ,6. Banditen-Thema ,7. Tramp-Melodie ,8. Winnetou-Melodie ,9. Unter Geiern ,10. Grand Canyon-Melodie ,11. Holidays for Bees ,12. Liebesthema ,13. Chinla-River-Song ,14. Apanatschi ,15. Rib-Melodie ()

slunicko2

Desetkrát vyvařený čaj. 1) Příroda je stejně krásná...a to je tak vše, co nezklame. 2) Kouzlo je pryč, rozmělněno v neustálém opakování: zase zlotřilí bandité usilují o zlato, zatímco potrhlý anglický lord projíždí krajinou. Hudba, scénář, režie - nic není, co bývalo. Z pochopitelných důvodů ani ten český dabing. ()

rakovnik

Zakončení pro mě kultovní série je z dnešního pohledu dost slabé. Samozřejmě, v klukovských letech jsem viděl film jinak, ale s poslední scénou jsem si uvědomil, že klukovský věk se již nevrátí. Během léta 2015 jsem zhlédl téměř všechny filmy s Old Shatterhanden a Vinnetouem a tento mi připadal jako směs všech předchozích - některé scény mi byly povědomé, jako bych je už někdy viděl :-) Jinak ta samá klišé, zvraty, padouchové a hrdinové. Tvůrci se pokusili už i o triky - ty s včelami jsou dnes úsměvné, pyrotechnické naopak pěkné a povedené. Samozřejmě mě potěšila přítomnost všech postav "party" dobrodruhů, občasná nadsázka a stále stejně dobrá hudba. Poslední věta filmu a poslední záběr napravili alespoň trochu jinak nemastný neslaný dojem. ()

• V den natáčení přepadení farmáře Adamse (Mirko Kraljev) oslavil režisér Reinl šedesáté narozeniny. (hippyman)
  • Jugoslávec Voyo Goric alias náčelník Siouxů Rudý Buvol producenta Artura Braunera natolik okouzlil, že ho jako jediného jugoslávského herce pozval na premiéru. (hippyman)