Old Surehand

• Československo Old Surehand (viac)

Muž, ktorého všetci prezývajú Generál, je obchodník so smrťou. Predáva Indiánom zbrane a štve ich proti bielym osadníkom, lebo mier by znamenal koniec jeho obchodom. Vo svojich snahách sa neštíti ani zavraždiť syna náčelníka Komančov, ktorí sa chystajú na odvetu. Len Winnetou a jeho priateľ Old Surehand môžu zabrániť katastrofe. (STV)

Nerd4Dreaming

Kdyz pominu, ze nemá s původní knihou Old Surehand, kterou povazuju za Mayovu nejlepší, nic spolecnyho, jedna se asi o nejlepší film se Surehandem. Jeho postava je konečně dostatecne bad-ass a ne tolik otravna. Tajně jsem doufal, ze se Vinnetou nakonec vůbec neobjeví, a jednalo by se tak o zajímavý spin-off. Co me ale překvapilo úplně nejvíc, ze jsem objevil westernovou mayovku, kterou jsem ještě nikdy neviděl. To je doslova nevidano, neslychano. ()

cheyene

Půjdu proti většině, protože i skrze nostalgii a sentiment (Old Surehanda jsem jako dítě dostal na originální VHS) říkám, že jde o dobrou filmovou mayovku, byť s knižní předlohou nemá de facto společného nic. To, že Vinnetou je tu jen velmi málo, mi kupodivu nevadí, protože se tu neustále něco děje a Granger strhává dostatek pozornosti. "A teď velí Vinnetou. Všem Komančům!" Hudební motiv Old Surehanda je chytlavý, hlavní hrdina mi je sympatický, přestože na Old Shatterhanda nemá. Získal si mě ale právě tím svým humorem a gesty. Dodnes si ovšem pamatuji, že jsem jako dítě byl při prvním zhlédnutí rozčarován, že Surehand je starý děda, ale ony to hodně dělaly ty jeho prošedivělé vlasy. (Za nejlepší film se Surehandem považuji Mezi supy, kde se setká také Terence Hill a Götz George.) Zápletka  ohledně zlatého dolu a Komančů je docela slabá, avšak plán Generála na povraždění komančského bojovnictva byl zajímavý. "Bože, zase se mrdoví!" ()

tomtomtoma

Že se milovníci a rádoby milovníci Karla Maye durdí, jakým způsobem je adaptována literární předloha o Old Surehandovi? A že jsou naštváni proto, že Vinnetou má jen malý prostor? Jsou to hloupé žvásty. Má to větší svěžest a příjemně vtipný nadhled, díky kterému se tento film od ostatních májovek příjemně liší a baví i o něco lépe. I přes tyto klady ovšem tento film nepřevyšuje svým dějem ostatní. A průběh? Musí se dopadnout padouch se svojí nenasytnou bandou. A usmiřovat nedorozumění mezi indiány a bělochy. Ústřední postavou je Johnny Garden alias Old Surehand (dobrý Stewart Granger s hlasem Heinze Engelmanna), který s hravým a snad i ješitným sebevědomím zvládá každou zapeklitou překážku a problém. Mezi jeho přátele a ochotné pomocníky patří indiánský nadnáčelník Vinnetou (Pierre Brice a hlasem Thomase Eckelmanna) s instinktem a schopností předvídat běh událostí, talentovaný a odhodlaný mladý právník a soudcův pomocník Toby (sympatický Terence Hill ještě jako Mario Girotti, s hlasem Joachima Ansorgea) a neschopný Jeremy Sanders alias Old Wabble (Milan Srdoč s hlasem Hugo Schradera), který je spíše přítěží, než přínosem. Ženský půvab přináší především mladá a dychtivá Judith (Letícia Román s hlasem Marianne Lutz). Hlavním padouchem je Jack O'Neal alias Generál (zajímavý Larry Pennell s hlasem Rainera Brandta), který se mstí za své dávné vyhození z armády a tuto záležitost jeho ješitnost stále nedokáže překonat. Generálovi pomáhá jeho ambiciózní zástupce Joe (Vojislav Mirić s hlasem Joachima Nottkeho) a je ještě více nenasytný. Z dalších rolí: dobromyslný zlatokop a Juditin strýček Ben O'Brian (Vladimir Medar s hlasem Alexandera Welbata), starý náčelník Komančů s úmrtím v rodině Maki-Moteh (Dušan Antonijević), šarmantní majitelka hostince Molly (Hermina Pipinić s hlasem Edith Schneider), zamilovaná pomocnice banditů Delia (Jelena Zigon s hlasem Marianne Mosar), a kapitán americké armády Miller (Erik Schumann). Je to nenáročné dílo, kde dobro vítězí nad zlem. Je to svěží a s příjemně vtipným nadhledem, který baví při chvilkách odreagování. ()

waits

Ale jo, dám tři, i když mě Surehandův úsměv lěze poměrně dost na nervy. Ale - Surehand je větší frajer než Firehand, příběh slušně jede kupředu a Vinnetou je prostě Vinnetou (i když je na plátně trestuhodně krátkou dobu). Hlavně ale film pořád patří mezi skupinu filmů, které drží u života Mayův prototyp Divokého Západu (což není u všech něměckých pokusů samozřejmost), včetně barvotiskových výjevů Skalistých hor (já vím, já vím..) a silného etosů přátelství a spravedlnosti namíchaných mimo jiné s protikladnou samozřejmostí, s jakou se v tomto světě umírá (Surehand po zabití protivníka nehne brvou, stejně tak jako přihlížející okolí) Ano, tak si Maye pamatuji, tak se už určitě nikdy točit nebude. ()

IsaacNewton

Uf, tak jsem dokoukala všechny díly s Old Surehandem. Nebyla to taková hrůza, jak jsem čekala- místy to bylo i horší (všechno nebylo sice tak strašné, bylo toho ale hrozivě málo). Cameo, které hrál Vinnetou bylo zoufalé a pro mě se ukázalo, že to byl opravdu on, kdo tyhle mayovky s Grangerem zachraňoval a dělal z nich alespoň trochu dobré filmy (no, Petrolejového prince jistě zachránil alespoň od odpadu). Nyní tam tedy zbyl prakticky jen krajně nesympatický Surehand (to, jak na někoho pořád poklepává a nebo dělá ta další gesta, je strašný), spousta vedlejších postav (Girotti s tou blondýnkou atd.), nevýrazní záporáci a ta nesnesitelná postava, kterou nazývají Old Wabble- a to byla hrůza. Postavy film absolutně potápěly, naštěstí měl film alespoň lepší scénář a režii než Petrolejový princ a krásná hudba také nechyběla, takže jako kompromis volím 2 hvězdy a už to dlouho nechci vidět... Mimochodem, nepřišly vám ty skály na konci filmu povědomé? (třeba jako filmový Nuget-tsil, kde zastřelili Vinetoua...) ()

• Cizojazyčné názvy filmu:
    Brazílie: MAO DE FERRO. Dánsko: WINNETOU OG NEVADA-BANDITTERNE. Velká Británie: FLAMING FRONTIER. Itálie: SUREHAND. Jugoslávie: OLD SURHEND. Rakousko: OLD SUREHAND 1. TEIL. Polsko: OLD SUREHAND. Švédsko: SÄKER MAN I WESTERN. Španělsko: EL JUSTICIERO DE KANSAS. USA: FLAMING FRONTIER. (hippyman)
  • Granger pohrdal vším od Pierra Brice s Karlem Mayem, přes Jugoslávii až po hotelový personál. Ovšem členové hotelového personálu si nenechali ponižování líbit a trpělivost jim došla, když Granger hodil po číšníkovi kuřetem. Před cestou do Švýcarska napěchovali jeho zavazadla hotelovými příbory, ubrusy a ručníky a upozornili kamaráda na celnici. Poníženého Grangera si už může každý jen domyslet. (Stocki)
  • Old Surehand dějově předchází filmům Mezi supy a Petrolejový princ, ale byl natáčen až jako poslední. Plánovalo se i pokračování, ale díky vyhroceným vztahům Grangera se štábem (a nízkým tržbám) už k němu nikdy nedošlo. (Stocki)