Poslední vymítání ďábla

• USA The Last Exorcism (viac)

Reverend Cotton Marcus přijíždí na odlehlou louisianskou farmu Louise Sweetzera, aby tu provedl další ze svých rutinních seancí „vymítání ďábla“. Náboženský fanatik Sweetzer v charismatickém knězi vidí poslední naději, jak ze své dcerky Nell, kterou podle něj s jistotou posedl ďábel, dostat zlo dřív, než její děsivé utrpení vyústí v nepředstavitelnou tragédii. Cotton, kterého po letech, co z kapes zoufalých věřících tahá peníze, trápí výčitky svědomí, chce se svým štábem natočit při této poslední seanci dokument se svou zpovědí a doznáním. Po příjezdu na krví prosáklou rodinnou farmu je ale hned zřejmé, že tady na něj čeká skutečné a ryzí zlo, na které se nemohl nijak připravit. Cesty zpět už není. To, co tady reverend Marcus zažije, do základů otřese jeho vírou. Podaří se mu najít způsob, jak Nell – a všechny ostatní – zachránit dřív, než bude pozdě? (oficiálny text distribútora)

Frajer42

1 * dávám pouze za lehoulinkou orginalitu a zajímavý vývoj příběhu. Jinak je film těžce nepovedený. Příšernou kamerou počínaje a absencí veškerého napětí končeje. Mnohdy jsem netušil, zda se mám smát, neboť jsem si nebyl zcela jistý, zda to autoři mysleli zcela vážně. Škoda, škoda. Ani ty 2* z toho nevytáhnu. Nicméně to není až tak velký průser, jak se zde dá dočíst. Film je mírně podhodnocený. ()

Ten Druhy

Námet považujem za nadmieru príťažlivý. Poctivá, prapôvodná a kryštáľovo čistá hrôza z ovládnutia diablom určite nielen mne imponuje. Tvorcovia však príliš kladú dôraz na formu spracovania, no nie som si istý, či to filmu prospieva. Chápem úsilie filmových príbehov "based on a true story" vyvolať dojem autenticity, kvitujem ich sympatické pokusy o znovuprežitie zážitku, ktorý nápísal sám život. Z času na čas si takéto snímky rád pozriem, hoci viem, že mnohé z nich svojou úrovňou patria do filmového suterénu. Z tohto hľadiska je The Last Exorcism odvarom - dojem reálneho života budí až z dojmu true story. Scény posadnutia a vyháňania diabla majú desivú kadenciu, sú silné, podmanivé a veľmi výpovedné... Sú všetko - len nie nápadité. Pokúšať sa o hodnovernosť mocdokumentárnym štýlom a pritom využívať klišé rôznych démonických hororov z posledných cca 40 rokov (od Exorcistu po Emily Rose) a naviac sa tváriť originálne, nie je najšťastnejšie riešenie. Vyhnem sa písaniu spoileru, ale záver sa mi zdal lacný a pritiahnutý za vlasy. Film, ktorý celý čas dáva veľké garancie, ale v rozhodujúcej chvíli tvrdí opak - teda banálnu somarinu, je zradou na divákoch! Samozrejme, videl som už viacero podstatne horších hororov, takže k výrobcovi (Eli Roth...) The Last Exorcism reklamovať nepôjdem. Nakoniec ide o zaujímavý horor, ktorý sa oplatí pozerať, hoci jeho koniec je sklamaním... ()

grogodil

A ja som sa sťažoval na amatérsku kameru pri Paranormal Activity. Po tomto človek totiž naozaj docení tú kameru na statíve, keď človek nemusel špúliť oči neustále ako tu, v snahe zaostriť na tie rozmazané šmuhy, čo sa v sprievode tajomných pazvukov mihajú pred očami. Toto rozostrené neatmosferické čudo, ktoré sa akosi do posledných minút nie a nie rozbehnúť toho pritom veľa dlží staručkej a vynikajúcej Blair Witch a o prehľadnej ručnej kamere sa môže zase veľa učiť od španielkeho REC. ()

*CARNIFEX*

Horor pri ktorom síce netuhne krv, ale rozhodne to nie je film pri ktorom človek mrhá minútami času. Dej sa rozbieha skutočne pomaly a záver zas má tak rýchli spád že sa vám môže zdať že nudných záberov bolo viac ako tých čo mali zaujať. Jedna zo scén je ale veľmi dobrá, ktorú som ešte v žiadnom horore o vymetaní nevidel a milo ma prekvapila.. " Keď nič nepovieš najbližších 10 sekúnd, nechám to dievča ísť ..." Pritom stačilo vydržať. ()

oveckaoa

Čekal jsem něco úplně jiného (rozhodně mě konec překvapil). K filmu dle mě je to prměrný film který zachraňuje konec za ten 2 hvězdy přihazuji. Vymítací pasáže jsou dost slabé kdyby se celý film soustředil na navázání konce bylo by to lepší. P.s. vždy se zasměju názorům že když je to točené kamerou jakože dokumentárně tak je podle skutečné události lidi probuďte se :-)) nebo jste opravdu tak blbí :-) ()

• Plakát k filmu byl zakázán ve Velké Británii po obdržení několika stížností uvádějících, že se jedná o příliš urážlivý a hrubý obrázek. (Mrs.Blue)
  • Ve scéně, kdy Nell Sweetzer (Ashley Bell) na otázku: “Kde je Nell?“ odpovídá: “V ohni.“, herečka improvizovala. Replika původně ve scénáři nebyla. (jurama525)
  • Snímek byl do kin distribuován pod krycím názvem Scrutiny. (oje)