Vyháňač diabla 3

• Česko Vymítač ďábla III (viac)

Pekelná brána se opět otevírá! George C. Scott jako policejní vyšetřovatel Lt. Kinderman pátrá po vrahovi záhadných a brutálních vražd. Nevěří na démony a jejich nadpřirozenou moc. Ještě ne. Nevysvětlitelné úkazy v nemocnici pro choromyslné nezanechávají žádné stopy k rozluštění děsivého tajemství. Jaká síla však vede nemocnou ženu, aby se plazila po stropu zcela obratně a neslyšně jako moucha? A snad i vraždila? (Magic Box)

strougy

Po většinu času ucházející mysteriózní detektivka s několika roztomile úchylnými scénami, která navazuje na původní film pouze dějově, nikoliv stylově a ani zdaleka žánrově, se z nějakého mně neznámého důvodu v závěru překlopí v béčkový horor prezentující se kupou laciných triků a ohavně neumětelským finále, nad jehož trapností mi zůstává rozum stát. Slabé 2*. ()

Martrix

Fincherovsky temná detektivka s ultracharismatickým George C. Scottem v roli detektiva, který vyšetřuje brutální vraždy, jež spojují události popsané v prvním Vymítači. Přestože se příběh odehrává 15 let poté, navazuje vlastně tam, kde otec Damian "skončil". Atmosféra byla správně temná, dialogy byly místy vysloveně vynikající a herci byli vybraní skvěle. Přesto je výsledek trochu rozpačitý, protože dlouhé monology v cele...já to vysvětlování co a proč nemám moc rád. Když se padouch chlubí svým plánem a odhaluje proč a jak to udělal... . Možná se to tak děje, že vyšinuté a egem pohlcené duše mají potřebu se pochlubit, ale mě to příjde hloupé a ve filmu to vnímám jako scénáristickou lajdáckost, kdy se tvůrce nechce namáhat s náznaky a vlastně ani moc divákovi nevěří. Prostor pro fantazii, domýšlení si a spekulování, do kterého se po troškách přisypávají dílky skládačky, považuji za nejzábavnější způsob, jak vyprávět mysteriózní krimi. Toho se tady moc nedočkáte. A přesto může na mnoho diváků působit posledních třicet minut poněkud podivně. Kde se tam najednou vzal kněz, jak to, že mohou všichni bez dozoru vcházet do cely...a pár dalších zvláštností. Jakoby Blatty postupně ztrácel soustředění. Přesto je třetí Vymítač mnohem lepší než ten druhý a čtvrtý a kvalitativně moc neztrácí ani na The Exorcism of Emily Rose. ()

curunir

,,A NEMAL BY SI SI ČÍTAŤ V EVANJELIU?" ,,NEPÍŠU TAM O MÓDE." __ Vzhľadom nato, že W. P. Blatty sa predovšetkým držal pera si s riadením filmového štábu poradil rovnako dobre, ako hociktorý renomovaný režisér. Mix mysterióznej kriminálky a s postupne budovanými hororovými scény je ozaj desivý a priznám, že miestami sa mi príjemne ježili chĺpky na rukách. Samozrejme scény rozhovorov v cele sú vďaka efektnému nasvieteniu tými najlepšími z celého filmu a zvyšok celkovej znepokojivej atmosféry dotvára tradične vypiplaná zvuková stránka a (miestami surrealistická) skrytá symbolika. Herecké obsadenie hodnotím tiež pozitívne; Dourif je skutočne démonický a v hlave diváka utkvejú aj vtipné kamarátske rozhovory medzi kňazom a G. C. Scottom, ktorý si nomináciu na Zlatú malinu zrejme vyslúžil za nevyváženie charakterov skúseného a zároveň citlivého vyšetrovateľa. Na druhej strane veľa vedľajších postáv je nepotrebných pre dej, od členov Scottovej rodiny až po exorcistu Nicola Williamsona, ktorý sa tu objaví iba preto, aby napokon došlo aj k vyháňaniu diabla, ktoré je však trocha vynútené pre väčšiu atraktívnosť filmu. ,,Tretí exorcistu" na pôvodnú jednotku vo viacerých ohľadoch stráca a určite sa ani tak dlho neudrží v diváckej pamäti. Žiadnou hanbou však nie je a je podivuhodné, že sa nedočkal väčšieho diváckeho ohlasu. (862. hodnotenie, 61. komentár k filmu) ()

Brain-D

Hned po 2.díle (*) jsem si pustil tohle pokračování, které mě příjemně překvapilo. (1.díl - prvotřídní Horor, 2.díl - drama, 3.díl - krimi). Vrah zabíjí lidi různými způsoby, ale není to obyčejný vrah.. To se bude snažit vyřešit Policejní vyšetřovatel Kinderman...Nechyběla tu atmosféra, napětí, lekačky a taky granduózní zakončení :)) ()

filmmovier

Dvojku jsem přeskočil a nemám v plánu jí někdy vidět a po dlouhém zvažování jsem si řekl, že ta trojka vypadá fakt zajímavě a tak jsem to s ní riskl. Zajímavá zápletka a jméno W. P. Blattyho u režie i scénáře by přeci jen mohla být záruka jistě kvality. Ovšem nakonec jsem byl zklamán. Na začátku sice zazní legendární hudební téma jedničky a natočeno je to docela dobře, zbytek ale pokulhává. Strašlivě dlouho se tam nic neděje a když se tam konečně něco dít začalo, přistihl jsem se, že už mně to vlastně přestává zajímat. Je tam sice pár dobrých momentů, jako třeba důchodkyně lezoucí po stropě a všechny scény s Bradem Dourifem (výslechové), který opět předvedl parádní výkon a v těchto chvílích má film i vcelku solidní atmosféru. Jinak je to ale dlouhé a totálně nezajímavé. Jako detektivka je to nudné zklamání a vymítání jsem žádné nepostřehl. Ale těch pár momentů to docela vytáhlo, škoda, že jich nebylo víc. ()

• Rakouská metalová kapela Belphegor použila krátký úryvek z tohoto filmu na začátku písně „Swinefever - Regent of Pigs“ (z alba „Totenritual“). Jedná se o finální scénu vymítání v cele. (Seabeast)