29. ročník slavnostního předávání výročních cen České filmové a televizní akademie proběhne i letos v pražském Rudolfinu. Šanci na zisk trofeje v podobě sošky Českého lva mají v 19 statutárních kategoriích tvůrci 25 nominovaných filmů a televizních děl s premiérou v roce 2021. Již podruhé byly otevřeny další kategorie i pro televizní projekty a stejně tak podruhé soutěží samostatně animované a krátké filmy. Večerem diváky provede poprvé moderátor Jiří Havelka. (Česká televize)

honajz odpad!

Vybavily se mi vzpomínky na festivaly politické písně, na prvomájové průvody, na hesla jako Ruce pryč od Kuby, na sjezdy komunistické strany, kde se podobně aplaudovalo podobným povrchním proklamacím... A já měl přitom za to, že se dívám na předávání filmových cen, ne angažovaný politický mítink. Jediný, kdo měl poznámku k filmařině a herecké profesi, a to dost smutnou, byl pan Němec. Jinak mi všichni přišli, že mluví jako pod drogama nebo opilí. Na závěr jsem čekal, že se bude hrát ukrajinská hymna, zavlají ukrajinské vlajky a všichni vytáhnou mávátka ve světle modrých a žlutých barvách a půjdou skandovat na Letnou... Abych nezapomněl, střihač je vůl, když při medailoncích těch, kteří vloni odešli, střihá na celek sálu, takže některá jména jsme neviděli. ()

Flakotaso

Hezký design scény a grafika, Havelka kultivovaný až nudný, na druhou stranu dobře korigoval povýšený hejt Malé Sonji směrem k ruským občanům - bez hrozby patnáctiletého vězení se lehce moralizuje a hraje na hrdinu. Ostrouhání extrémně přeceněné Okupace extrémně přeceněného Nohejla potěšilo. Za bombastickou informaci, že sedmaosmdesátiletý bůh surrealismu Švankmajer dokončuje dva nové celovečeráky (!!!) bych však po právu oceněného zvukaře Špajla a producenta Kallistu nejraději zulíbal. ()

Necrotongue

Letos jsem byl překvapen. Velmi překvapen a příjemně překvapen. Může za to jednak Jiří Havelka svým kultivovaným a příjemným projevem a také to, že jsem se v průběhu přenosu vůbec nenudil. A teď nemůžu absolutně přijít na to, proč tomu tak bylo. Přenos nebyl výrazně vtipný, byl spíše vážný, protože jej po celou dobu provázela modrožlutá ukrajinská stopa, a můžu říct, že mi tentokrát mimořádně nevadilo spojení kultury a politiky. Večer se mi nejspíš líbil proto, že působil stejně kultivovaným dojmem jako jeho moderátor. Velice mě potěšily ceny pro Antonii Formanovou a Pavlu Gajdošíkovou; oběma jsem Lva přál a jejich reakce při přebírání ocenění mi způsobily v obličeji grimasu, kterou ostatní lidé nazývají úsměvem. Víc jak dvě hodiny mi k mému vlastnímu milému překvapení utekly jako voda a byl to pro mě příjemně strávený večer. Ještě jednou musím pochválit výkon Jiřího Havelky, abych se přiznal, čekal jsem fiasko a byl jsem velmi rychle vyveden z omylu. 4*+ ()

Sabrewulf odpad!

Simulátor přihřívání polívčičky. Pokrytectví a populismus v té nejryzejší podobě. Už to dávno není o předávání nějakých cen (platí nejen pro Lva). Je to o zoufalcích, kteří nakráčí na podium z nějakého údajného důvodu, jakože předá cenu/ převezme cenu a začnou zvracet hovna z huby. Každou chvíli se na různých koutech naší Zeměkoule dějí svinstva a já jsem nikdy dřív nezažil, že by někdo na Lvech a jiných ceremoniálech poukázal třeba na Barmu a nosil barvy její vlajky, nebo nějaké země, kterou někdo okupoval (Amíci např.). Samozřejmě že ne. Nejelo to totiž v médiích a strůjcem problémů byly země, které přece přinášely demokracii. Tudíž primitivní české ovce u TV a v sále, které nevidí dál než, co jim řekne/ napíše mediální žumpa, by o tom ani nevěděly a tím pádem by ten daný hnojomet na pódiu nesklidil zkurveně pokryteckou a populistickou "slávu". A tak se nám tu vyblijí např. MEGAprasnice Čvančarová, ze které bylo cítit, jak se předvádí, nebo Holubová, která byla úplně na přesdržku tím, jak evidentně zabloudila z nějaké alternativní reality ze 17. listopadu 1989 a zamrzla tam. Obrací se mi z nich žaludek, naplival bych jim do ksichtu. Hnus, velebnosti! ()

Enšpígl

Za mě strašně dlouhý, za chvíli bude i cena za to kdo se během natáčení nejlíp vysral, fakt nuda, přitom v pohodě, Umělcíí přišli, řekli a odešli, Jirka Havelka nebyl špatný, ale utopený v nekonečnosti. Ty základní ocenění jsem docela čekal viz mé komenty k těm filmům, ale kdyby to vyhrál někdo jiný tak se nezblázním. Podporu Ukrajině chápu, zejména když tam má někdo rodinu - Elizaveta Maximová či spolupracovníky, to co se tam děje není politika, ale brutální vyvraždovaní obyvatel jedné země, je to odporný a mám pochopení pro všechny, co to v nich silně emotivně rezonuje a mají potřebu se vyjádřit v tomto případě to beru, co neberu je délka a nezábavnost. ()