Lucie Výborná uvádí přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen z pražského Rudolfina. 22. ročník Českého lva, výročních cen České filmové a televizní akademie, proběhne opět ve slavnostním stylu. Skleněné sošky z dílny Jakuba Berdycha budou předány ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v sobotu 21. února 2015 během gala večera, který v přímém přenosu uvidíte na prvním programu České televize. Šanci získat letos Českého lva mají tvůrci více než 50 celovečerních hraných filmů či dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2014. (Česká televize)

Enšpígl

Českému filmu se vrátila noblesnost. Prospělo přestěhování z Lucerny do Rudolfína, které mnohem více odpovídá nejprestěžnější tuzemské "filmové" události. Lucie odmoderovala přenos skvěle, její projev působil nenuceně a odlehčeně. Navíc jí to v tom černém kostýmku velmi slušelo. Předávání cen od lekářů byl odvážný tah, ale jak je vidět publikum se nejednou pobavilo, což mělo pozitivní vlnku i na mě. Lekářské slovní prology byly rozhodně zajímavější než rádobyhumor předávajících z dřívějších let. Pochvala letí i holkám do Hamburku, jejich hudební vsuvky působily originálně, svěže, hlavně ta druhá byla hravá. Pár mušek tam sice přelétlo (Carrey), ale celkově jsem při sledování tohoto ročníku měl pocit, který jsem u lvů neměl už dlouho, tedy profesionálně odvedená práce ve všech směrech a že sleduji přenos z významné společenské údalosti. Pokud jde o zdejší negativní reakce, ty se tak trošku dali čekat a přesně zapadají do reakcí na celou současnou českou kinematografii a jako vždy u mě vyvolávají už jen pobavený úsměv. Pozérství tady na csfd začíná být víc než filmových profilů. ............Pokud je pravda, že akademici ty filmy neviděj a jen tipujou podle obsahu nebo podle čeho, tak to jděte do prdele, to pak nemaj ty cenu absolutně žádnej význam natož prestiž a je to jen ubohá šaškárna. My nejsme USA, aby se těch pár filmů nedalo nakoukat a pokud to maj akademici v prdeli, sednou si někde u piva a kamarádsky si tam hážou nominacema, tak to potěš koště. ()

6thSun

Teď už asi nikdo nemůže remcat, že to nebylo důstojný. Zase to ale bylo sterilní jako klub vousatejch feministek. Za Vachlera to bylo v posledních letech často za hranicí trapnosti, člověk ale nikdy nemoh vědět, co ho čeká a vždy se aspoň pár dobrejch míst našlo. Takhle je to jenom nuda, jakkoli profesionálně odvedená. ()

claudel

Standardní večer, Lucie Výborná to zvládla velmi dobře, takže tak na lepší dvojku. Nebyla přehnaně vtipná, ani trapná, ale ani nijak okouzlující, zkrátka profesionální a sebejistý výkon. Nápad s lékaři mi nepřipadl úplně ideální, ale jisté ozvláštnění přinesl. Jen pak nechápu, proč dostali výjimku "nelékaři" Liška a Třeštíková, pokud jim tedy nekřivdím a nemají lékařské vzdělání, o čemž ale pochybuji. K ocenění - v podstatě se dá říct, že jsem stejně zklamaný a rozčarovaný jako u Cen kritiky. V mých očích naprosto nejlepší český film roku 2014, Fair play, nedostal ani jednu jedinou cenu, takže jsme to museli zachránit my, uživatelé ČSFD. Myslím si, že v tomhle jsme se Češi zase ukázali jako švejkové a kocourkovští - pošleme na Oscar film, který pak nedostane ani jednu cenu. Proč jste tam, páni porotci, tedy neposlali Cestu ven, když je to tak jednoznačně nejlepší a mimořádný snímek? Já jsem už víckrát napsal a mám to i na profilu, že nejlepší snímky jsou Fair play, Cesta ven, Pojedeme k moři a Díra u Hanušovic. Kdyby si tyhle čtyři filmy mezi sebou rozdělily většinu cen, považoval bych to za spravedlivě vyvážené. Ale nemohu se pořád smířit s tím, že by Cesta ven měla být výrazně lepší než Fair play. Pokud mám být konkrétní, tak třeba Cesta ven v kategorii scénář a hlavní ženská role z mého pohledu má tak na čtvrté až páté místo. Přesto mi Český lev přinesl i řadu radosti - Dejvické divadlo herecky opět válcovalo a je to sakra zasloužená válcovačka, protože takový herecký a umělecký soubor se jen tak nevidí. Přesto musím jedním dechem kriticky poznamenat, že ačkoli Plesl je nezpochybnitelný, ve vedlejší roli měla dominovat Geislerová a Ivan Trojan, ačkoli je absolutní jednička, tak bude mít doma Lva za Díru u Hanušovic, zatímco za starého Karamazova ne, což je teda dost blbý paradox. Je to ale za námi, my, kteří to trochu víc prožíváme, se s tím budeme muset smířit a můžeme se utěšit tím, že v kině čekají patrně výborné Kobry a užovky, diskutabilní Fotograf a další bonbonky v průběhu roku. Jen teď nevím, jestli náhodou příští rok cenu za mužský herecký výkon v hlavní roli nedostane Hájíček za Burácení - byl taky přesvědčivý jako Dudová, a když se ty ceny rozdávají nehercům... ()

kobejn

Sledovat předávání českých lvů je vždy směs nudy, trapnosti a občasných záblesků něčeho, co se tomu vymyká. Letos to byla originální děkovačka Drahomíry Vihanové. Zde se hodnotí hlavně výkon moderátorky večera nebo podivná koncepce pořadu atd., nicméně to hlavní, čím mě Lvi tentokrát potěšili, byly ceny pro Cestu ven a Petra Václava. Obojí si ceny odnesli zaslouženě za filmovou kvalitu, která je prostě nepopiratelná a jsem rád, že akademici nepropadli extrémnímu předsudku, který zde jeden protiromsky orientovaný komentář názorně vystihl. ()

VášaVF odpad!

Marně jsem přemýšlel, co na letošních Českých lvech bylo dobrý. Celý pořad byla jedna velká estráda, která se snažila odlišit od amerických Oskarů asi tím, že se nějaký trapný pán (měl představovat J. Carreyho) usmíval na jevišti a ostatním mělo dojít, že předávání cen od lékařů (ačkoliv s kinematografií nemají nic společného) je mnohem důstojnější než od kolegů oceněných v minulých ročnících. Logo Českého lva je hodně ve stylu Transformers a samotná cena je spíše dopravní kužel, přitom původní soška lva ve skoku byla nádherná a originální. Ačkoliv měl film Fair Play zastupovat českou kinematografii na Oskarech, tak z večera vyšel vedle Cesty ven téměř bez ocenění. Originální počin Pojedeme k moři si neodnesl cenu žádnou a Česká filmová a televizní akademie nedokázala ocenit originální přístup mladého režiséra. Prostě mnoho špatného a škoda že pan Petr Vachler již nad celým večerem nedohlíží. ()

• Organizátori sľubovali, že na ceremónii vystúpi Jim Carrey, lenže na pódiu sa objavil nejaký jeho dvojník. A hoci to bolo publiku podozrivé, deň po kolosálnom zlyhaní ešte zúfalo presviedčali médiá a verejnosť, že ich Jim Carrey bol pravý. Ako zaujímavosť si to všimli v britskom Guardiane, Daily Mail aj vo francúzskom Figare. „Stali sme sa obeťou žartu," priznali neskôr Česi v stanovisku. Oklamala ich falošná agentúra, ktorá sa celý čas správala profesionálne. (Zdroj: SME) (hippyman)