Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Akčný
  • Dráma
  • Komédia
  • Horor
  • Dobrodružný

Recenzie (450)

plagát

Metóda Markovič: Hojer (2024) (seriál) 

Najlepší seriál za poslednú dobu, čo som mal možnosť vidieť. Oproti Roubalovi sa tu viac staví na historických faktoch a na napätí to vôbec neuberá. Samotná predloha a príbeh medzi Markovičom a Hojerom si to jednoducho zaslúži. Petr Uhlík zvládol bravúrne svoju postavu a verím, že vystraší na ulici nejedného nepripraveného. Chvíľu si človek musí zvyknúť na pomalšie rozprávanie, ale neskôr pochopí, že je to zámer aby vzťah hlavných aktérov bol pochopený.

plagát

Braddock: Nezvestní v boji 3 (1988) 

Po nečakane dramatickej dvojke návrat ku cannonovskej jednoduchosti a dutosti. Pár choreografických majstrštykov vyvoláva až otupený úsmev (nepriatelia ani nezvolávajú poplach, keď sa na nich rúti nesmrteľný Chuck). Začiatok pritom prináša sľubnú áčkovú drámu, ktorá sa samozrejme zvrtne v nekonečný, béčkový, krvavý kúpeľ pre ultrazlých Vietnamcov. Tí tentokrát pokračujú až na hranicu toho, ako sa dajú ešte mučiť nevinné (častokrát aj detské) obete. Vykrádačiek z Ramba je tu požehnane. Ak vám nejaký obchodník na tržnici predal niečo nekvalitné a vy ste boli nahnevaný - toto je film, ktorý chcete vidieť! Chuckov brat Aaron to režisérstvo nikdy nebral vážne.

plagát

Häxan (1922) 

Kultový dokument, kde slovíčko horor v názve môže trošku zavádzať. Svojou originalitou a poetikou sa nezmazateľne zapísal do dejín. Tá v dobe vzniku mohla pôsobiť hororovým dojmom. S danou látkou sa v čase nakrúcania určite javil ako absolútny čo do informácií (a aj kontroverzie vo vzťahu k cirkvi). Hudba brilantne dokresľuje dej a miestami aj stupňuje napätie. Herci hrajú ako o život. Hlavne stará žena odsúdená za čarodejníctvo by si zaslúžila Oscara. Samotný režisér sa párkrát mihne v snímke a viem si ho predstaviť ako herca, ktorý by potiahol nejeden kúsok zo štúdia Hammer. Rarita, ktorú si rád pozriem viackrát!

plagát

Zrodenie draka (2016) 

Po rokoch sa celkom roztrhlo vrece s bičovaním statusu najväčšej legendy akčných filmov. Kým Tarantino vychádzal z povery o údajnom strete Gena LaBella s Brucom Lee, kde maestro kung fu mal padnúť pri náhodnom strete, tu sa celý film odohráva ešte predtým s jeho kung fu konkurenciou Wong Jack Manom. O autenticite príbehov sa dá špekulovať donekonečna (ale to pri hodnotení ani nie je podstatné, ak fikcia poskytne štýlovú zábavu - séria Ip Man). Kým novší Quentinov film to riešil okrajovo, tu je to hlavná premisa filmu. Nakoniec ho vytlačí vlastne nepodstatná romanca fiktívnych postáv (aj keď Steve McKee sa až nápadne podobá na majstrovho kámoša Stevea McQueena), z ktorej sa vykľuje dosť otravná vata. Celkovo film pôsobí dosť televízne a snaží sa vlastne zviesť na mene Brucea Leeho (a jeho až prehnanom zosmiešnení). Tupé dialógy a miestami dosť nedotiahnutá choreografia súbojov to zráža dosť dole.

plagát

Grimsby (2016) 

Ďalšia z Cohenových uchylárčin, ktorá sa už ani netvári ako (ne)hraný dokument. Prelína sa tu akčný film, ktorý si z Jamesa Bonda berie takmer všetko (dokonca započujete "aj" božského Seana) spolu s klasickou Baronovou komédiou. Miestami si zakrývate oči a pregĺgate kam až chcel Sacha ukázať, že sa dá penis či gule strčiť. Ale viackrát som sa fakt zasmial, až mi bolo zo seba trápne. Celé to odsýpalo a hluchých momentov tu bolo minimum. To akože morálne posolstvo prešťal miestami až nekorektný humor (druhá scéna s vozíčkarom) a rovnováha bola vo vesmíre udržaná. Kontrast s postavou Marka Stronga brilantný a bratská chémia skutočne fungovala. To lepšie z jeho tvorby!

plagát

Delta Force 2: Kolumbijská spojka (1990) 

Pokračovanie Chuckovej série za vyriešením problémov, s ktorými si americká garnitúra nevie dať rady (lebo sem-tam chce aj dodržovať medzinárodné právo!). On na to samozrejme kašle a potom ako sa vysporiadal s palestínskymi teroristami v lietadle si to namieri rovno do Kolum...pardón do San Carlos aby vystrieľal narkobarónov na čele s Pabl...teda Ramonom Cotom (v podaní démonického Billyho Draga). Always the hard way! Popularita tejto série tkvela hlavne v tom, že dej podobne ako v jednotke išiel na ruku americkému publiku, ktoré bolo frustrované z toho ako si s ich vládnymi predstaviteľmi pár rebelov vo svete vytiera riť. Finále nebude teda prekvapujúce. Béčko je to kryštalické a môžete si užívať tú úžasnú jazdu ako v akčnej videohre. Tie silné zostrihy prežijete a absencia nejakého vysvetľujúceho konca vlastne ani nikomu nebude chýbať. Trošku slabšie oproti jednotke, kde strieľajúca motorka predsa len ikonicky podfarbovala dej.

plagát

Nindža (2009) 

Asi najotrepanejší príbeh o belošskom chlapcovi, ktorý vyrastal v Japonsku ako sirota a stal sa z neho majster ninjov, čo jeho rasovo čistejšiemu kolegovi zo zeme vychádzajúceho slnka vadilo. Prisahal mu pomstu a na konci samozrejme s "napätím a neočakávaným záverom" uvidíme ako to vlastne dopadlo. Generačná obmena filmov ako Enter the Ninja a American Ninja. Nič nové, ale vlastne to neurazí ani nenadchne. Adkins si určite splnil svoj detský sen so cťou a nová generácia, ktorá si nepamätá legendárne béčka Cannonu dostala svoju dávku.

plagát

John Wick 4 (2023) 

John Wick upadá do stále béčkovejších vôd, čo sa týka príbehu a scenára. Ale opäť je to silne popcornová záležitosť so snahou rozšíriť jemne univerzum a nechať diváka sledovať čoraz dlhšie, nereálnejšie zápasy hlavného hrdinu proti všetkým. Keanu sa učí stále lepšie narábať so zbraňou a plejáda bojových techník z neho robí pomaly majstra bojových umení, pri ktorom blednú aj ostrieľaní harcovníci ako Yen či Adkins (ten si tu dokonca môže povedať, že konečne rozšíril svoj herecký arzenál o nový typ postavy, aj keď úplne mimo akčného sveta to nebude). Asi sa podarená séria zbytočne oberá o vážnosť a mohla by týmto snímkom konečne skončiť. Verím, že by autori mohli prísť s niečím iným na poli akčného filmu. Ale neverím tomu, že toto bude už avizovaný koniec.

plagát

Splašený vlak (1985) 

Izraelské duo przniteľov filmovej kvality Golan & Globus dokázalo, že so skvelým režisérom vedia vytvoriť áčkový film, kde s výborným hlavným hercom stvoria doslova uveriteľnú zmes drámy s thrillerom! Aj keď miestami dialógy režú uši a zrážajú plné hodnotenie, niektoré sekvencie zostanú pamätné. Vrátane záveru, ktorý vyráža dych.

plagát

Total Recall (1990) 

Silná áčková vec, kde aj Arnold so svojim strohým, kulturistickým pohybom a mimikou dokáže parádne zahrať človeka s nočnými morami vo viacvrstvovom akčnom sci-fi trháku. Hudba je parádna a efekty na svoju dobu tiež. Nešetrí sa tu na ničom ani v príbehu. Určite si viem v hlavnej postave predstaviť niekoho iného, kto tomu dodá emočné grády, ale takto ste si mohli povedať, že ste videli Arnieho v skvelom filme, ktorý gradoval až do konca.