Forman vs. Forman

• Česko Forman vs. Forman (viac)
Česko / Francúzsko, 2019, 78 min (televízna verzia: 55 min)

Dokumentárny film rozpráva o životnej ceste režiséra Miloša Formana, jedného z najvýznamnejších českých filmových tvorcov, ktorému sa podarilo presadiť aj na svetovej úrovni. Režisérka Helena Třeštíková, známa najmä svojimi časozbernými dokumentami, v ňom prostredníctvom bohatého archívneho materiálu i autobiografického rozprávania, ktoré načítal Formanov syn Petr rozpráva o jeho úspechoch i ranách osudu, s ktorými sa musel vyrovnávať už od útleho veku. (RTVS)

chelseaman22

Definitivním vítězstvím tvůrců dokumentu je fakt, že do dokumentu dokázali zakomponovat názory slavných režiséru na maestra Formana, který český/československý film ve světě pozvedl o tři patra blíže k Olympu. Dokumentu nelze formálně nic vytknout, tedy možná vyjma Formanova sexuálního života, který vyprodukoval několik párů dvojčat. 80 % ()

Mrkvič

Asi že jinak o Formanovi vím velký kulový, tak jsem byl s dokumentem více než spokojený. O rodičích, o dětech, o prvních krůčcích v Americe a nebo o získání režisérského křesla u Hnízda a Amadea. Hodně moc také potěšily záběry s Havlem a hlavně jeho uvedení v USA. Dva velikáni, kteří pro český stát udělali strašně moc. Do toho záběry a trocha povídání ke slavným filmům (nebo i takový Taking off, který rozhodně není nezajímavý) a ve výsledku příjemně strávený večer. Při závěrečných titulkách mě jen zamrzelo, že dokument nevzal ještě i Muže na Měsíci. ()

sator

Viděl a věděl jsem o Formanovi všechno co se dalo, takže mě dokument jen občas něčím překvapil. Dokument působí jak kdyby byl natočen před 40 lety, záměr? Forman je zvláštní osobnost, zemitý chlapík nohama pevně na zemi, chytrý, autentický, pravdivý, Matěj s Petrem to mají po něm... Když se jednotlivec dostane do konfliktu z institucí, pak s ním silně soucítím.Protože ten jednotlivec můj soucit potřebuje.Potřebuje soucit nás všech, protože skrze ten soucit ochraňujeme sami sebe. ()

Filmmaniak

O uceleném portrétu nemůže být příliš řeč – třeba filmy Muž na Měsíci či Goyovy přízraky jsou zmíněny až v závěrečném shrnutí Formanovy filmografie a řadě jiných se snímek věnuje jen v míře sdělení jejich základní myšlenky a shrnutí kontextu jejich vzniku. Pro laiky je nicméně poutavý a věcný dokument, realizovaný napůl v češtině a napůl v angličtině, skvělým úvodním náhledem do Formanovy tvorby (a plně srozumitelným i pro zahraniční, potažmo americké publikum, což je výtečné), znalci zas ocení pasáže věnované Formanovu dětství a osobnímu životu, jež doprovází fantastické archivní materiály i unikátní video záznamy ze soukromého vlastnictví Formanovy rodiny. ()

progression

Velice povedený střihový koprodukční dokument bilancující život a tvorbu Miloše Formana. Působivě sestříhaný (víceméně chronologicky) soubor ukázek ze stěžejních filmů, velice zajímavá vyprávění Miloše Formana odhalující jeho motivy i názory na život i jeho kariéru a filmovou tvorbu, zajímavé komentáře interpretované Petrem Formanem. Vůbec by mi nevadilo, kdyby to bylo ještě delší a obsažnější, uteklo to jak voda, jen ty titulky na (většinou) světlém pozadí nebyly zrovna to správné ořechové. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů