Policajný dôstojník Serpico sa bez váhania postaví na odpor svojim vlastným kolegom, aj keď veľmi dobre vie, že sa stane terčom ich pomsty. Kultová kriminálna dráma s vynikajúcim hereckým výkonom Al Pacina v hlavnej úlohe vznikla podľa rovnomennej knihy novinára Petra Maasa. V nej opísal skutočné osudy newyorského policajta Franka Serpica, ktorý svedčil proti svojim skorumpovaným kolegom. (STV)

Cervenak

Excelentná záležitosť a jeden z najlepších filmov o polícii vôbec. Spočiatku som bol Skeptico ;-), dokonca som očakával vypáchnuté 70´s Septico, ale kdeže... keď som sa naladil na ten zvláštny spôsob rozprávania Frankovho životného príbehu (práca so strihom a spôsob, akým sú vypichnuté tie najdôležitejšie udalosti, tvarujúce hlavnú postavu - niečo tak precízne už sa dnes nevidí), pohltilo ma to. Na druhý deň som si to musel pozrieť znovu a dojmy sa ešte výrazne zlepšili. To, že Al Pacino je FAMÓZNY, snáď ani netreba zdôrazňovať. ()

Matty

„A každýmu z nich jsem tady na tý točně říkal: Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš. Ale je to marný, je to marný…je to marný“. Je to marný, ale když se na počátku sedmdesátých let objevil zdánlivě poslední spravedlivý, poslední člověk, jenž zcela nerezignoval na mravní ideály, jeho životního příběhu se hbitě chopil Sidney Lumet. Natočil film, jehož myšlenka je důležitější než forma jejího podání. Frank Serpico věřil, Frank Serpico šel svou vlastní cestou, Frank Serpico bojoval. Bojoval odhodlaně a bojoval sám, připomínaje tvrdohlavého surfaře zas a znovu se vrhajícího vstříc rozbouřeným vlnám. Byl skutečně tak poctivý, nebo se neplánovaně dostal do bodu, z něhož již nebylo návratu? Když svému okolí příliš dlouho ukazujete falešnou tvář, je těžké vrátit se k té skutečné. Svým hrdinou, mužem odhodlaně jdoucím po cestě, která neodpovídá představám všech jeho blízkých, mi byl film velice blízký. Frankovy nálady, včetně sklonů k sebelítosti a návalům vzteku kvůli vlastní bezmoci, jsou dobře srozumitelné také díky strhujícímu výkonu Ala Pacina. Jeho „zažranost“ do postavy přidává filmu dostatek plusových bodů pro přimhouření očí nad nevhodnou strukturou vyprávění. Lumet, ve snaze zmapovat co největší část Serpicova života, ledabyle přeskakuje nepodstatné, nicméně pro stmelení příběhu důležité, scény. Ačkoliv věnuje pozornost výhradně zajímavým událostem, ty nedokáži bez patřičné hloubky zajistit stabilitu dramatického oblouku a po necelé hodině jsem zjistil, že mě baví sledovat chování Pacina, nikoliv filmu samotného. Dobrá hudba, dobré herecké výkony ostatních herců, v neposlední řadě také obavy pramenící ze žhavé aktuálnosti tématu, povyšují Serpica nad průměr, ale k nesmrtelnosti mu ještě pořádný kus chybí. 80% Zajímavé komentáře: Pohrobek, mm13 ()

kinej

Při tomhle filmu jsem si uvědomil, jaký je to hnus, když už je úplatný i policajt. Dělal jsem diplomku o korupci, takže vím, že například u nás je podle odhadu minimálně 90% veřejných zakázek zmanipulovaných. Je to svinsto, tahleta naš veřejná správa. Ale když už je zmanipulovaná i policie, u které by měl člověk hledat zastání v základních věcech, tak je to na zblití. Jinak je Serpico takový klasický film ze satré školy, v tom dobrém slova smyslu. Al Pacino je dobrý, ale ty jeho kostýmy působí po letech komicky. Myslím si, že film je celkem realistický, vzhledem k tomu, že je podle skutečné postavy, a v závěru se vyhýbá patosu, což oceňuji. ()

lamps

Čekal jsem od toho teda určitě víc. Námět o muži bojujícím na vlastní pěst proti všudypřítomné policejní korupci je sice nesmírně lákavý, ale Sydney Lumet se ho rozhodl zpracovat způsobem, který mě vůbec neoslovil. Po filmařské stránce se tomu asi nic moc vyčítat nedá a možná bych Serpicovi i dokázal odpustit, že staví úplně do ústraní napětí, nějakou akci nebo vyšetřovací metody na úkor Pacinovy postavy, která se skoro nehne z placu a vše se točí jen okolo ní. Co jsem už ale nepřekousl bylo, že příběh v pohodě stlačitelný do 100 minut byl natažen na víc jak dvě hodiny. To pak ani výborné Pacinovo herectví nedokáže zcela zastínit fakt, že jsem se hodně nudil a že ta psychologická a morální tvář filmu na mě nezapůsobila zdaleka takovým dojmem, jak bylo asi zamýšleno.. ()

Falko

Ak sa vam pacili filmy L. A. - PRISNE TAJNE (1997), VYJEDNAVAC (1998) alebo STREET KINGS s K. Reevesom (2008), tak aj tento by vam mohol prist po chuti. Serpico, ktoreho hral Al Pacino to mal velmi tazke, kedze sa chcel stat tym spravnym policajtom, ktory si nijako nechcel prilepsovat k platu vydieranim zlocincov, predajom drog a podobne, tak ako to robili jeho kolegovia. Naopak, chcel prave proti tomuto zlocinu bojovat, ale na koho sa obratit, ked v tom maju prsty takmer vsetci? Chvilkami je tam prilis vela dialogov, mozno sa tu najdu aj nudne chvilky, ale inac je to zaujimava psychologicka krimi drama, kde sa Serpicovi ruti kvoli praci i vztah z priatelkou podobne, ako aj vo filme NELUTOSTNY SUBOJ (1995). Al Pacino bol za Serpica nominovany na Oscara za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak nominaciu na Oscara dokazal premenit Jack Lemmon za dramu ZACHRANTE TIGRA (1973). ________ Al Pacino - (Serpico) +++ John Randolph - (Šéf Sidney Green) +++ Jack Kehoe - (Tom Keough) +++ Biff McGuire - (Kapitán. Insp. McClain) +++ Barbara Eda-Young - (Laurie) +++ Cornelia Sharpe - (Leslie Lane) +++ Tony Roberts - (Bob Blair) +++ Produkcia: Dino De Laurentiis +++ ()

• Serpicův (Al Pacino) dům ve filmu se nachází na Minetta Street v newyorské čtvrti Greenwich Village. Skutečný Frank Serpico žil o několik bloků dál. (liquido26)
  • Když se Al Pacino rozhodl pro natáčení filmu, pozval k sobě skutečného Franka Serpica, aby s ním krátký čas bydlel a mohl ho zpovídat a pozorovat. (don corleone)

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)