Pečovatel

• Belgicko De behandeling (viac)

Policejní inspektor Nick Cafmeyer vyšetřuje případ, kdy byli matka s otcem spoutáni a zbiti a jejich malý synek zmizel. To v inspektorovi vyvolá vzpomínky na vlastního bratra, který byl v dětství unesen... Zdá se, že inspektorovi Nicku Cafmeyerovi vůbec nic nechybí - přitažlivý zevnějšek, inteligence ani slibné kariérní vyhlídky. Přesto se však nad jeho životem a vztahy vznáší temný stín. Od svých devíti let je Nick pronásledován dosud nevyřešeným zmizením svého mladšího bratra Bjorna. Na základě Nickova svědectví byl vyslýchán jejich soused Plettinckx, známý sexuální delikvent, kterého však brzy propustili. Celá ta léta žije Plettinckx v Nickově blízkosti a obtěžovat ho způsobuje Plettinckxovi ďábelskou rozkoš. Jediná žena, která o této dramatické události ví, je Nickova nadřízená Danni. Ta se proto zdráhá Nicka zapojit do velmi znepokojivého případu, kdy byl pár držen násilníkem celé tři dny v zajetí. Útočník zmizel beze stopy i s jejich devítiletým synkem Robinem. Nick se staví do čela masivního pátrání, které se záhy promění v neúnavný hon. (Cinemax)

darkrobyk

Viditelné stopy francouzských kriminálek 70. let o všehoschopných vyšetřovatelích, ale také americké drsné školy o nekompromisních policajtech. Popravdě by však kriminalisté, jako je Nick, neměli u policie co pohledávat. Pravda, jeho práce přináší plody, ale prostředky k nim vedoucí jsou diskutabilní. Navíc Nick je cholerický magor, co nejprve jedná, a pak se ptá. Špinavé, syrové a do jisté míry bezvýchodné. Hvězdu uberu za nesympatického inspektora a hlavně otevřený konec - to by mi normálně až tak nevadilo, jenže tady mám pocit, že řešení by nebylo jednoduché, proto se z něj tvůrci vyvlékli. Nejvíce mne děsil ten rychle projíždějící vlak... ()

PetrPan

Smutné, jak odporné téma dokáže zvednout rating na všechny způsoby vykonstruovanému příběhu. Nutno přiznat, že tah na branku má Pečovatel ale opravdu zmáknutý a pokud vás obsah nesrazí na kolena, není s váma patrně něco v pořádku. Bohužel se však ve všem tom hnusu a opájení se temnými stránkami (ne)lidskosti tak trochu místy vytrácí elementární logika. Ale chápu, měl jsem být zdrcený a nepřemýšlet nad takovými detaily jako je třeba modus operandi pachatele. Dál se nevyhnu SPOILERU JAKO KRÁVA, čili kdo neviděl, ať nečte, ale nedokážu si představit, jak se stopadesátikilové prase slaňuje po zdech obytných budov hlavou dolů, aby mlsně nahlíželo do oken dětských pokojů, nebo jak šplhá jako Tarzan po větvích stromů, chce-li si svou oběť někam schovat. Ale to je asi jen ten detail, šlo přeci o něco jiného. Postavu detektiva, léta bydlícího poblíž pedofila a možného únosce jeho bratra, který si z něj dělá, rovněž léta, nemístné šoufky , jsem pak trochu nepochopil. To je skutečně velmi autentické, případně jen detail a šlo přeci o něco jiného. A když už mu bouchnou saze a toho svého démona nechá klidně chcípnout jako psa a projde si dalším peklem v podobě sledování dětského porna, tak pak a opět velmi autenticky couvne před výslechem staré štětky pomocí metody žhavení lebky zvané budík a místo toho jí za důležité informace nabídne úplatek. Ale to je patrně opět jen detail, šlo přeci o něco jiného. Ano, šlo o temnotu, a ta je skutečně autentická, bohužel. V Pečovateli je však jen a jen hysterická. A to až moc a láme jí to vaz. ()

S.Quentin QUALE

Jednoznačně áčková kriminálka na totálně (a vlastně i doslova) sick téma, které si svým nízkým morálním kreditem a oplzlostí bude jen stěží hledat konkurenci. S konkurencí už je to větší bojůvka na úrovni scénáře, který je asi jediným atributem, kvůli jemuž nejsem ochotný jít na plnej. On je propracovaný a dotažený, což o to, ale vadí mi pár účelových berliček, především trapná osobní zainteresovanost hlavního hrdiny, kterou si autoři mohli u filmu na takové úrovni odpustit úplně, nebo když už teda, tak ji vyřešit po vzoru kultu Sedm, a necpat ji divákovi hned prvním chodem. Naopak musím pochválit plíživé tempo filmu spojené s pomalým odhalování skutečností, jež nechává při takřka vyložených kartách diváka v absolutní nejistotě při zodpovídání zásadních otázek, jako jsou "kdo?" a "proč?". Nebýt přiblblýho Bjorna, jdu na plnej. 85% ()

matestlust

Atmosférická, depresivní, syrová a hodně špinavá, naprosto precizní práce. Předpisový thriller, podle kterého by se mohla učit valná většina hollywoodské squadry. Stopáž možná malinko natažená, najdou se tam místečka, která jen film zbytečně pruží, ale to je asi jediná výtečka, jinak jsem měl husinu a sucho v hubě. 4,5 * ()

genetique

V dnešnom svete plnom zvrátenosti mi nezostáva napísať len smutné konštatovanie, že tento film je len špičkou ľadovca. O to smutnejšie a desivejšie je jeho sledovanie. Téma asi nesadne každému, ale treba poznamenať, že Belgičania si servítku pred ústa naozaj nebrali, tento temný a surový príbeh má neskutočnú moc šokovať, ale zároveň podnietiť diváka k zamysleniu. Herecky na úrovni, možno by som to trošku skrátil a vypäté situácie umocnil lepších, temnejším výberom hudby. 80%. ()

• Mo Hayder, autorka knižní předlohy, souhlasila, že se děj filmu nebude odehrávat v Londýně, jako v její knize, ale v Antverpách. Souhlasila i s přejmenováním hlavního hrdiny z Jacka Caffreye na Nicka Cafmeyera (Geert Van Rampelberg). (TheDon)
  • Film byl natáčen v belgických Antverpách. (TheDon)