Oživiť mŕtvu hmotu a stvoriť z nej živú bytosť dokázal zatiaľ len Boh a Viktor Frankenstein. A práve o tom druhom hovorí náš príbeh. Príbeh ktorý sa odohráva v storočí, kedy sa prebúdza veda a nové technológie a tradičná viera a náboženstvo sa spájajú. V časoch, kedy sa zdá, že nič nie je nemožné. Radikálny vedec Dr. Viktor Frankenstein (James McAvoy) a jeho pomocník Igor (Daniel Radcliffe) majú spoločnú víziu o umelom stvorení života, ktorá môže zmeniť svet. Victorovi sa však výsledky ich spoločnej práce vymknú kontrole a dokonca hrozí, že sa dostanú do rúk ľuďom , ktorí  s nimi budú chcieť ukojiť svoje mocenské chúťky. Zatiaľ čo Frankenstein chce vo vynálezoch pokračovať bez ohľadu na možné následky, Igor si uvedomuje, k akým hrozným koncom môže viesť. Jedine on môže zachrániť Viktora pred ním samým a svet pred nebezpečným stvorením... Aj keď dej filmu vychádza z klasickej knižnej predlohy "Frankenstein" spisovateľky Mary Shelley, takže sa môžete tešiť na tajomné hrady, viktoriánske laboratória, hrozivé búrke a blesky. Hlavným hrdinom nie je ani monštrum, či šialený vedec, ale práve znetvorený sluha Igor, ktorý doteraz vždy ostal skromne v pozadí. (Barracuda Movie)

Vančura

Herecké trio Radcliffe & McAvoy & Scott bez chyby (nikdy jsem neviděl jediného Harryho Pottera, takže moje první konfrontace s Danielem Radcliffem proběhla až zde s už coby dospělým hercem a hodně mě bavil), a Jessica Brown Findlay jejich společnost velmi příjemně oživuje. Společně nechali vzniknout filmu, který je velkolepě zábavný a nečekaně působivý - z premiér poslední doby mě tenhle nový Frankenstein bavil možná nejvíc a chvíli jsem uvažoval i o 5 hvězdách. Z předlohy nezůstal kámen na kameni, ale co na tom - osobně mě právě nadchlo, jak invenčně si scénář pohrál s touto zaprášenou viktoriánskou klasikou a oživil ji pro nové tisíciletí - ten film je plný nejrůznějších filmových hrátek a výtečných momentů, které nedají v kině ani na chvíli pocítit nudu (nutno zmínit i skvělou trikovou a hudební stránku, jakož i výtečné kostýmy). Filmu bych snad vytknul určitou nechutnost, k níž se v některých scénách uchyluje ("odstranění hrbu", apod.), jakož i, řekněme, velmi svérázné zacházení s poznatky o lidské anatomii - každý student medicíny, který má za sebou 1. ročník a výš, se musí nad tou hromadou nesmyslů ve filmu docela pobavit. Jinak ale za mě velké nadšení a radost z osvěžujícího závanu filmařské invence. Nejen všem fandům Jamese McAvoye vřele doporučuji - jeho ztvárnění titulní postavy budu z hlavy dostávat dlouho. ()

BMW12

Další zpracování Viktora Frankensteina a tentokráte zase z jiného pohledu. Příběh se zaměřuje na vyprávění přátelství mezi Viktorem a Igorem. Začátek s cirkusem se mi líbil, ale pak jak už začali tvořit to monstrum, tak už mě to tak nebavilo. Takový Já, Frankenstein z roku 2015 se mi líbil daleko více. ()

Larrysbride

Naprostý výsměch původnímu dílu Mary Shelley, úplná ostuda jejímu odkazu a absolutní úražka kohokoli, kdo kdy četl její román. Veškeré noční můry těch, kdo se nebojí knih, a mylné představy "chytrolínů", kteří o skutečném Frankensteinovi ví jen to, co jim Hollywood kdy nasolil pod nos (stvoření = zrůda, Frankenstein = šílenec aj.), se tu stávají skutečností... Napsat cokoli více by bylo plýtvání energie, které si však tento výtvor vskutku nezaslouží. ()

maddy

Podstatne znesiteľnejšie než som pôvodne čakal. Pri McGuiganovi je vidieť, že má za sebou pár epizód britského Sherlocka, pretože aj Victor Frankenstein je podobne odviazaný. Chvíľami tak jeho réžia vyslovene pripomenie Sherlocka, napríklad úvodný nápaditý a vizuálny štýlový útek z cirkusu, inokedy sa zase štylizuje do polohy uvoľneného Sherlocka Holmesa od Ritchieho s Robertom Downeym Jr. a servíruje veľmi podobnú atmosféru viktoriánskeho Londýna. Akurát na rozdiel od oboch menovaných Sherlockov nemá Frankenstein jednoznačný koncept a tak to je s pribúdajúcimi minútami guláš všetkého možného. Chvíľu dobrodružným fantasy, chvíľu až odviazanou komédiou a v závere hororom. Mal som pocit akoby sa v tom sám McGuigan, prípadne scenárista, trochu stratil a tak iba pozliepal námety z iných podobných filmov a dúfal, že to klapne aj v prípade nového Frankensteina. Keď už si tak divák zvykne na jednu polohu filmu, tak tu z ničoho nič nastúpi scéna so zombie šimpanzom a po jej skončení sa pokračuje ďalej akoby sa nič nestalo. A do toho všetkého sekunduje možno až priveľmi prestrelený McAvoy v úlohe šialeného vedca a celkom slušný Radcliffe ako jeho služobník. Každopádne neustále sa tu niečo deje, celé to má veľmi slušné tempo, priam perfektný vizuál plný nápadov (cirkus, záver s monštrom) a minimálne celá úvodná pol hodina a tá záverečná je dostatočne zábavná popcornovka. Akurát medzitým tak trochu stratený film, ktorý nie úplne presne vie čím by chcel byť. Vo výsledku tak neurážajúci priemer, ktorý pobaví, akurát si pri ňom potrebné uvedomiť, že to je film s názvom Victor Frankenstein z roku 2015 z hollywoodskej produkcie s „Harry Potterom“ v jednej z hlavných úloh a nie seriózna adaptácia klasiky. Na pôvodného Frankensteina z roku 1931 to nemá ani náhodou a už vôbec nie na toho od Branagha z rooku 1994. Tým však konkurovať ani zďaleka nechce. Toto je skôr z ranku I, Frankenstein (v tomto prípade to asi nie je dobrá vizitka) alebo Dracula Untold a dopadlo to minimálne tak ako ten Dracula. Síce druhotriedna, ale nijako urážajúca fantasy na jedno pozretie. CELKOVO: 3* (6/10) ()

blackrain

Pořád to samé téma. Nespočetně krát zpracované. Pokaždé s jiným rukopisem pana režiséra nebo scénáristy, který se snaží přijít na světlo s originálnějším zpracováním slavného příběhu než ten předchozí. Takže se nám tu opět jedno takové naskytlo. Jako horor mě tohle dílo zrovna 2x nezaujalo. Asi už jsem poněkud otřískaná. Jako drama o jednom maniakovi mě to zaujalo mnohem víc. Viktor Frankenstein byl génius a zároveň šílenec. A mezi genialitou a šílentstvím neexistuje téměř žádná hranice. Jedno prostě stírá druhé. Je to jenom náš úhel pohledu na věc v danou chvíli. Zajímalo by mě, jak by celé tohle dílo dopadlo, kdyby se ho s vervou sobě vlastní zhostil Stephen King. Byla by to velmi čtivá povídka. Jak už jsem jednou někde neopatrně na plnou pusu řekla, tak bude z Daniela Radcliffea dobrý herec. Už to z daleka není jen Potterovic kluk. Roste stejně tak, jako rostou jeho herecké zkušenosti. A za to dám ruku do ohně. ()

• Původní knihu Frankenstein napsala Mary Shelleyová a poprvé byla vydána již v roce 1818. (Dracconnis)
  • V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 65. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Zdroj: ČSFD)

Radcliffe u FBI

Radcliffe u FBI

01.08.2015

Představitel Harryho Pottera neusíná na vavřínech. Zatímco si řada herců z kouzelnické ságy stále užívá dovolenou, Daniel Radcliffe víceméně jen přebíhá mezi natáčecími placi. Ještě letos ho uvidíme… (viac)