Lov na Gluma

(neoficiálny názov)
  • Veľká Británia The Hunt for Gollum
Krátkometrážny / Akčný / Dobrodružný / Fantasy
Veľká Británia, 2009, 38 min

Dědic Isildurov, obávaný hraničář Aragorn a čaroděj Gandalf Šedý se pokoušejí chytit Gluma, jenž je nebezpečný, jelikož zná místo, kde se nachází jeho největší poklad "prsten". Tento stav ohrožuje celou Středozem a všechny jeho bytosti, protože temný lord Sauron po onom prstenu neúnavně pátrá s pomocí svých skřetů.
Lov na Gluma je inspirován dodatky ke knižní trilogii Pán prstenů a nepřímo osvětluje, jak se Glum ocitl v Sauronově mučírně a jak se tomu snažil Aragorn zabránit. (Bakllazaan)

liskam

Překvapivě kvalitní 40 minutovka, která dává nahlédnout do zákoutí a stínů plánů které měli Gandalf a Aragorn s Frodo Pytlíkem a jedním prstenem. Film jako takový se mi opravdu zalíbil. Nenucený, mysteriozní, dojemný, přirozeně plynoucí, a i ta jediná bojová scéna byla dobře udělaná. (jediné co by se dalo filmu vytknout, byla mírná nepřesnost, oproti knižní předloze, a né úplně dobře vybraní herci) I díky tomu, že se jedná o fanouškovský film, nemám jinou možnost než dát 5 hvězd. Za mě 90% ()

darkrobyk

Krátký příběh z prostředí Středozemě není nijak dějově strhující, nemá ani originální zápletku. Přesto má šanci potěšit zejména ty, kdo Tolkienovu světu propadli. Jisté zklamání můžou způsobit postavy, které přirozeně hrají jiní herci - zvyk je železná košile a znalý divák stále bojuje s tím, že vidí neznámé představitele. Navíc při prvním objevení se Gandalfa jsem se lekl, že ho hraje zmrtvýchvstalý J.Sovák. A nyní ke kladům - vizuál, stejně krásné krajiny, hudba a souboj Aragorna se skřety. Ten byl opravdu dobře udělaný, leckterý béčkový film by ho mohl závidět. Zajímavé bylo, jak si tvůrci poradili se ztvárněním Gluma, vědomi si toho, že po trikové stránce nemají šanci vyrovnat se Weta Digital. Jako doplněk rozrůstající se rodiny snímků ze Středozemě to není vůbec špatné. ()

Pítrs85

Mám rád toto fanouškovské nadšení, o to spíš, že v tomto případě si tvůrci dali skutečně očividně záležet, přestože by jejich rozpočet nenakrmil v Jacksonově trilogii ani Gandalfova koně. Jenže... Kde je alespoň nějaký nástřel scénáře? Ono ne že by to jako prequel nefungovalo, začátek to má víc než slibný, ale poté jako kdyby se už jen improvizovalo. Každopádně nemá cenu na to jakkoliv kydat, jako taková malá návštěva do Středozemě je to fajn, nic víc, nic míň. ()

Hwaelos

Je to až neskutečně dokonalé - bezkonkurenčně nejlepší fanfilm, co byl kdy natočen. Režisér zručně využívá širokoúhlého formátu a digitální triky jsou na takové úrovni, že je to na amatérský projekt nemyslitelné. Na mnoha místech jde samozřejmě vidět chybějící prostředky, ale to se samozřejmě v tomto případě nedá vyčítat. Jediné, co mě trochu iritovalo byl výběr herců. Gandalf byl perfektní, Vigga ovšem nenahradíš jen tak někým:) A proč vůbec zařazovali pasáž s Arwen, vůbec nechápu, protože v tu chvíli jsem vypadl jak ze Středozemě, tak z křesla. Děj je řídčí, než jsem si představoval a narativní oblouk mi tam trochu chybí. Nicméně, protože je to projekt od srdce a provedením takový skvost, nemůžu jinak. ()

Slarque

Ať už dopadne Hobit jakkoli, Pán prstenů se zdařilého prequelu dočkal. Kde jsou ty doby, kdy se fanouškovské filmy schovávaly téměř výhradně za žánr parodie, kde nejméně vadil nedostatečný rozpočet. Teď už si troufnou natočit film, který se nejen dá brát vážně, ale dokonce ani nevypadá tak lacině jako třeba první díl Letopisů Narnie. Jistě, je to jen variace na Petera Jacksona, jehož trilogii to připomíná místy až zbytečně doslovně, ale tak to nejspíš tvůrci chtěli. ()

• Christopher Dingli, který zde ztvárnil Gluma, pracoval s Johnem Rhys-Daviesem, představitelem Gimliho z filmové série Pán prstenů, během natáčení televizního snímku Helena Trojská (2003). (Vlado666)
  • Scénář filmu byl zčásti vymyšlen a zčásti inspirován v dodatcích ke knize "Pán Prstenů: Návrat krále". Domyšleny byly zejména dialogy. (ricky4)
  • Natáčení probíhalo mj. v severním Walesu a na vřesovišti Hampstead. (ricky4)