Elita

Španielsko, (2018–2023), 46 h 34 min (Minutáž: 40–61 min)

Miguel Bernardeau, Miguel Herrán, Danna Paola, María Pedraza, Itzan Escamilla, Mina El Hammani, Shani Atias, Irene Arcos, Ester Expósito, Ainhoa Santamaría (viac)

Tři studenti z chudých poměrů nastoupí ve Španělsku na exkluzivní soukromou školu a jejich střet s bohatšími vrstevníky skončí vraždou. (Netflix)

tomeš

Tohle bylo bohužel zklamání, nevtáhlo mě to, neměl jsem komu držet palce, a ve výsledku mě to nudilo. Napadají mě slova jako bezradost, přeplácanost... Body plus za queer linku (dos madres!), i když ani ta se nevyhne zbytečným berličkám typu nemoc... Zvládnul jsem dvě série a ano, ta druhá je ještě slabší. Vyjímečně musím pochválit trailer, který jsem si expost pustil. Kdybych si ho pustil rovnou, mohl jsem si ušetřit dost času. Klidně si trailer pusťte a když vás nadchne, Elite je pro vás. Ze španělských seriálů mě typově mnohem víc bavil Merlí, z dalších pak dneska už klasická Sex Education, případně švédský Young Royals, nebo ano, i česká TBH. ()

matthew.17

Hodnotím po zhliadnutí celej prvej série a začiatku druhej. Po Toy Boyovi a La Casa de Papel z ktorých sa stali okamžité srdcovky som si s chuťou zapol tretí seriál s Mariou Pedrazou, ktorý mi už dlhšie všetci odporúčali a vraveli, ako sa mi bude strašne páčiť. Mám rád vo filmoch diskotéky, erotické scény, gay zápletky a kriminálnu linku. Napriek tomu, že na základe tohto popisu sa Elite tvári ako seriál ktorý natočili na mieru pre mňa, sklamane musím skonštatovať, že zúfalo nefunguje.  1. Elite od začiatku láka na to, že bude riešiť rozdiely medzi bohatými a chudobnými. Ukazuje ich však tým najprvoplánovejším spôsobom a som názoru, že postavy teenagerov proste nemajú na to, aby utiahli seriál s takouto témou. Ak by sme vedľa seba postavili 40tnikov z vyššej a nižšej alebo strednej vrstvy, mohli by sme sa začať baviť o rozdieloch. Prečo je ten bohatý bohatým? Lebo mal vyššie ambície? Pretože mal v živote viac šťastia? Pretože je šikovnejší? Robí to z neho lepšieho človeka než človeka nemajetného?  V momente keď však zasadíme do tohoto sociálneho zázemia postavy teenagerov, všetky tieto otázky sa strácajú. Jedni sú bohatí preto, že sa do takejto rodiny narodili a tak nemajú morálne právo na tých druhých akokoľvek útočiť, druhí su chudobní pretože sa "zle narodili," a tí naopak majú právo povedať tým bohatým spratkom čokoľvek, pretože "nevedia o čom je skutočný život." Jedni sú dobrí a tí druhí zlí, nič "medzi," tam nehľadajte. Človek by čakal, že to aspoň potiahnu postavy rodičov, tí sú však ešte väčšia paródia. Každý kto nie je bohatý preto, že sa dobre narodil je bohatý preto, lebo si veľa nakradol. Každý kto je chudobný sa preto snaží tiež kradnúť, dealovať alebo predávať sa, aby sa k nim priblížil. Vieme veľmi dobre, že takto to v skutočnom živote úplne nefunguje a vetou "ty nevieš čo všetko musím urobiť preto aby som sa dostal z týchto sračiek" sa naozaj nedá zachraňovať každý takýto scenáristický špás.  2. Na jednu stranu sa seriál snaží pôsobiť áčkovo, na stranu druhú ho majú za úlohu ťahať postavy ako napríklad Lucrecia, ktorá je kvintesencia "zlých roztlieskavačiek" ktoré ste videli v akejkoľvek Bčkovej komédii. Väčšina postáv je extrémne plochá, ide viacmenej o karikatúry a seriál fatálne zlyháva na tom, že tieto karikatúry by možno plnili účel kebyže majú byť vtipné, lenže oni sa berú vážne a snažia sa niesť nejakú dramatickú linku, ktorá vašimi emóciami ale absolútne nepohne, pretože toto okolo reálnych myšlienkových pochodov človeka v danej situácií ani nešlo. (To koľko z nich je mizerne zahraných radšej ani nespomínať) Asi jediná postava ktorá stojí za to je Guzmán, ktorý je (po vzore Glee) predstavený ako jedna z týchto karikatúr, veľmi rýchlo ale jeho charakter dostane aj iný rozmer a môžeme sa baviť konečne aj o nejakej hĺbke a máme priestor na to, aby sme konečne niekomu v tejto nesympatickej bande fandili a išli s ním.  3. Seriál sa na prvý pohľad tvári, že sa snaží držať netflixovského kódexu korektnosti (islam, homosexualita..) Už len ale príbeh tejto moslimskej rodiny je tak príšerne napísaný, že ak niekto doteraz nemal predsudky voči tomuto náboženstvu, tak po tomto seriáli isto začne.   Na záver by som asi odporučil, ak by sa človek chcel pozrieť na nejaký seriál ktorý rieši problémy mladých naprieč sociálnymi vrstvami, tak jednoznačne odporúčam nórsky SKAM ktorý je tak o 5 levelov vyššie, spracováva náročné témy s gráciou, ťaží veľké emócie a má to, čo žiaľ tento sprostý kalkul nikdy mať nebude - veľké srdce. (nechcem byť zlý, ale mám aj pocit, že ho dosť vykradli) () (menej) (viac)

alldo.raine

Tak karanténa přeci jen měla něco do sebe. Odmítám chodit do seriálů s více  řadami už dopředu, protože na to prostě není čas a bojím se neverending story. Teď jsem ale delší dobu doma sám a tak sem si řekl proč ne. Španělská produkce, hodnocení a herci z Casa de papel mě přemluvili. A ejhle, střih, za tři dny jsem dal všechny 4 řady. Paradoxní na tom je to, že jsem si nikoho neoblíbil, spíše mi většina svým chováním pije krev. I tak se ale od toho nemůžu odlepit. Vyhovuje mi způsob, kterým je to natočené. Začátek v podstatě konce a postupné rozkrývání. Jako žánrově úplně nevím kam to zařadit, ale rozhodně to není Superdrbna ani kriminálka. Prostě neco mezi tím, po španělsku. Další řady nutností! ()

castor

Chytlavý příběh z prostředí studentů, kteří řeší svůj sexuální život i sociální rozdíly (a ještě k tomu vážný zločin), si představuju jinak. Za mě jen přehlídka všemožných (hlavně nezajímavých) lidských charakterů. Hodně postav, jedna nosná linie: na prestižní školu pro zbohatlíky nastupují tři studenti z veřejné školy. Stipendia sponzoruje stavební společnost, která stojí za zřejmě špatně odvedenými zásahy na školní budově. Sympatických postav je pomálu, zajímavých zrovna tak. A jak je v případě první série pozvolný rozjezd, stejně takový je i dojezd. Nevím, zda je to tím, že mi není šestnáct, ale celá první série představuje hodně průměrné klouzání po povrchu. Nějaký ten zadeček, nějaké to prso, ale Netflix zdá se šlápnul vedle. Vrahem mohl být klidně zahradník. Druhá série určitě nebude stát za tu námahu ji sledovat. ()

kkarx

Ano je to telenovela, ale dobrá telenovala, s dobře napsanými charaktery. Každá postava má svoji osobnost. Příběh se sice uzavře až na konci třetí série, ale klidně by mohl seriál končit už po první sérii či druhé sérii.  Po skončení třetí série vám bude smutno a budete mít pocit, že jste s postavami prošli něčím velkým, se silným emocionálním dopadem a bude vám líto i hlavního padoucha. Skvělá písnička na konec ->https://www.youtube.com/watch?v=ncB6XOZevLc ()

• Na halloween párty se objeví lidé převlečeni v Dálího kombinéze, které využívala parta zlodějů v La casa de papel (od r. 2017). Právě v seriálu La casa de papel hrál Nano (Jaime Lorente) hlavní roli Denvera, představitelka Mariny (María Pedraza) zde ztvárnila roli Alison Parker. (zrpi)
  • Do půle třetí série není známo, ve kterém městě ani provincii Španělska se děj odehrává. Pouze vůz Nana (Jaime Llorente) má na SPZ písmeno M, od čehož se dá odvodit Madrid. A žádný záběr nedokazuje konkrétní skutečné místo. V epizodě Doba pohřešování: 84 hodin (2019), kde se Cayetana prozradí za podvodnici, je již řečeno, že se banket odehrává v hotelu Barceló v Madridu. (Aleix)