Najlepší

(festivalový názov)
  • Česko Nejlepší (festivalový názov) (viac)
Životopisný / Dráma / Športový
Poľsko, 2017, 104 min

Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski, Magdalena Cielecka, Adam Woronowicz (viac)

Hlavným hrdinom filmu je športovec, ktorý svojimi výkonmi uchvátil svet, no v Poľsku ho dodnes prakticky nikto nepozná. Fascinujúci príbeh obrovského úsilia, veľkých pádov a neobyčajnej sily, inšpirovaný životom Jerzyho Górského, ktorý dokončil „beh smrti“ a vytvoril svetový rekord na majstrovstvách sveta v triatlone. Tento rekord by však nikdy nebol nedosiahol, keby pre sled istých udalostí nezmenil svoj život. (Festival poľských filmov Visla)

Malarkey

Jestli má někdo životní příběhy, jak víno, tak jsou to Poláci. Ti, co natočí podle pravdy, to je většinou nářez nevídaného charakteru. Člověk se až diví, kam na ty příběhy chodí. Osobně jsem přemýšlel, zdali to není tím, že naše národy jsou si historicky poměrně podobní, takže pro ně máme větší pochopení, nebo že si na nich nejvyšší trošku pohrál a prozkoušel jejich charakter víc, než ostatní národy. Každopádně právě film Nejlepší je naprosto brutální epopejí feťáka, který se dostane na totální lidské dno, aby se z něj následně začal vyhrabávat. Natočeno je to samozřejmě naprosto precizně, takže se nedá vytknout prakticky nic. Výkon herce Jakuba Gierszala je za hranicí dokonalosti. Zpracování je také hodně kvalitní a je vidět, že i scénář psal někdo, kdo má na to doslova dar. Poláci jsou v současné evropské kinematografii absolutně top! ()

Necrotongue

Tak tady jsem s hodnocením neváhal ani na moment, přestože mám smažky rád asi tak jako flanďáky. U tohoto filmu mi feťáci nevadili, protože mi tvůrci dali dost prostoru k tomu, abych je mohl nesnášet a abych si mohl místy škodolibě mnout ruce, zároveň jsem při závěrečných titulcích zjistil, že jsem se po celou dobu nečekaně dobře bavil, a i když byl příběh hlavního (anti)hrdiny jistě patřičně upraven, je mi to vlastně jedno a hodnotím plnou palbou. ()

verbal

Ti Pšontci ale nadělaj. To já jednou zneužíval návykové látky ve větším množství než malém, načež jsem úplně sám vyběhl dvě patra na hajzl, bez zadýchání přeplaval vanu od kohoutku k výpusti, a kdyby mi tenkrát nějaký narkáč nečornul kolo, dospurtoval bych ladně jako první na odvykačku. Tomu říkám silný příběh, což? Už jsme včera začali dávat dohromady i scénář, ale jsem vybíravý, chci to nejlepší a Bubák má na mě alergii, vždycky když mě potká, zduří mu sliznice a začne děsně pčikat. No a jako vždy zádumčivý Ivan v oficiálním festivalovém rozhovoru tvrdil, že jsem jednak skoro nezahratelný a druhak by musel přibrat kvůli roli třicet kilo, aby to bylo jakože realistické, a teď si to nemůže lajsnout, páč prý má na rok dopředu nasmlouvané samé rachitické chcípáky. Já si počkám, nicméně za dva roky v tých akože Kanesoch koktavý rozhovor v turecké angličtině s maďarským pokryteckým pastevcem dozajista odmítnu a budu dělat Zagorku. Každopádně jsem opět padl na už notně otlačenou prdel před kinematografią państwową. Všichni sice víme, že Nejlepší je Sekorův homomravenec, avšak příběh vratislavské ultratriatlonové smažky, ač kapku kýčovitě dofabulovaný, mu směle dýchá na tykadla! Vypadá fuckt skvěle, je úžasně zahraný a má tah jak Polák na wyborówke. Prostě výpravný a zábavný, sportovně narkomanský velkofilm o tak trochu superhrdinovi jménem Pikoman, který je natolik inspirativní, že dneska snad nebudu ani hulit, odmítnu limuzínu a půjdu celých těch 300!!! metrů do kina pěšky. Jestli pak seženu nějaké dvě lesby, směle si po takovém tréningu večer troufnu na biathlon a myslím, že vyhraju. ()

chelseaman22

Povedený polský film o tom, kterak valibuk holdující drogám může změnit svůj osud a stát se šampionem v kapitalistických Spojených státech amerických. Nutno říct, že první 2/3 filmu by se na základních školách mohli pouštět jako dokument o tom, kterak můžete dopadnout, když se stanete uživatelem. 76 % ()

misterz

Poliaci zase raz ukázali, že točiť snímky vedia. Tentoraz niečo zo športového súdka - navyše niečo motivačné a čo je hlavné, vôbec nie nátlakové alebo cukríkové. Pritom hlavný hrdina dokázal to, čo len málo ľudí pred ním a aj po ňom - vyhrabať sa z takých sračiek, z totálneho dna a vystúpať až navrchol... klobúk dole. Zaujímavá bola aj úvodná časť kedy sa prepadal do toho bahna drog a všetkého toho svinstva - solídna dráma na tému drogy, T2 Trainspotting (2017) sa veru nechytá. Silný nadpriemer. 85/100 ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v poľských mestách Wroclaw, Legnica, Swidnica a Glogów. Časť natáčania prebiehala aj v Chorvátsku. (MikaelSVK)
  • Jerzy Górski byl od 16 do 30 let  závislým na drogách, v závěru své narkomanské kariéry vážil 50 kg, užíval denně heroin a vykouřil 100 cigaret. Cesta k vítězství v roce 1990 v aironmanu mu trvala 6 let. (sator)
  • Zatímco na předchozí Palkowského film Bohové (2014) přšlo v Polsku do kin 2,5 miliónu diváků, což bylo v 38 miliónovém Polsku vnímáno jako velký úspěch, na výrazně nákladnějšího Nejlepšího jich do kin zamířilo „pouze“ 750 tisíc a z komerčního hlediska šlo o propadák. (klukluka)