Hokusai: Stařec posedlý malováním

• Veľká Británia Hokusai: Old Man Crazy to Paint
Veľká Británia / Japonsko, 2017, 87 min (Alternatívna 59 min)

Život a dílo japonského malíře a dřevorytce, Kacušiky Hokusaie, jehož tvorba výrazně ovlivnila moderní umění. (Česká televize)

andrii

Variační čich v očích, v malíčku. Na dosah okusit. Lyrickou epopej střídmého velikána malebných jinotajů. Zpod jasu sakur a jasmínu, u saké. ()

Marze

Estetika malířových obrazů se mi nelíbí. Ale dokument poodhaluje japonskou kulturu. Umělec platil dluhy za svého příbuzného závislého na automatech, zadlužil se nakonec sám a přišel o střechu nad hlavou. ()

Chudobka

Nikdy jsem o tomto umělci neslyšela. Zaujalo mě, že svá zásadní díla vytvořil až po 60. roku věku. Cyklus 36 pohledů na horu Fudži je nádherný. ()

gonga

K nezaplacení vidět Davida Hockneyho říkat, že není tak dobrý jako Hokusai. Málokdo byl tak dobrý a tak skromný jako velký mistr. ()

Anianna

Hokusai není úplně můj šálek, přesto jsem si dokument vychutnala. Zvláště pasáže popisující práci se štočky nebo s vrstvením barev a tuše. Hokusai dokáže zaujmout šíří námětů i technik, přesto je vždy poznatelný pečlivou kresbou a kultivovanou barevností. Nádherné ukázky stylizace, dekorativnosti a kaligrafie. Poutavé mluvené slovo. ()